Мустафа Јашар

Мустафа Јашар (р. 19 август 1946 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Мустафа Јашар
Роден 19 август 1946
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонски Турчин
Познат по улогите во:
Бог да ги убие шпионите
Збогум Румелија
Среќна нова '49
Трето полувреме
Долина на Волците
Трговецот од Солун
Балканска свадба
Занимање глумец

ФилмографијаУреди

Јашар има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977. Итар Пејо ТВ-серија
1980. Време, води ТВ-филм Вељан
1981. Црвениот коњ ТВ-филм Црниот
1982. Илинден ТВ-серија
1982. Јужна патека ТВ-филм
1983. Записник ТВ-филм
1983. Премиера ТВ-филм
1984. Комедијанти ТВ-серија Ромео
1984. Опасен траг ТВ-филм
1984. Белото циганче ТВ-серија
1985. На наш начин ТВ-филм
1985. Јазол ТВ-филм
1985. Трговецот од Солун ТВ-филм
1985. Тетовирани души ТВ-филм
1986. Среќна нова '49 ТВ-филм
1986. Климент Охридски ТВ-филм
1988. Марка ТВ-филм
1989. Мугра ТВ-филм
1990. Северна грешка ТВ-филм
1991. Тетовирање ТВ-филм
1992. Тврдокорни ТВ-серија
1993. Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Добриот стражар
1993. Македонска сага ТВ-филм Лјафит
1994. Прекалени ТВ-серија Џузбашијата
1997. Џипси меџик ТВ-филм
2000. Глас ТВ-филм
2000-2001. Во светот на бајките ТВ-серија
2001. Прашина ТВ-филм
2002. Наше маало ТВ-серија
2002. Вампирџија ТВ-филм Ѓузбашијата
2003. Нежната страна на заборавот ТВ-филм
2005. Контакт ТВ-филм Сопсвеникот
2005. Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Дуко
2007. Мултиплеј ТВ-филм Мустафа
2007. Сенки ТВ-филм Трајче
2007-2009. Збогум Румелија ТВ-серија Бајтар
2009-2010. Балканска свадба ТВ-серија Али
2010. Ајде да одиме ТВ-филм Вања
2011. Долина на Волците-Палистан ТВ-филм Ави
2012. Минатото лето на Балканот ТВ-серија
2012. Трето полувреме ТВ-филм Имам
2013. Балканот не е мртов ТВ-филм Ехојан
2014. Обединети срца ТВ-филм Мехмет
2015-2016. Големото прогонство во Кавкасија ТВ-филм Рустем Демир
2015. Лимоната ТВ-филм
2017. Долина на волците ТВ-серија Ави
2020. Горчлива цреша ТВ-филм
2022. До мојот последен здив ТВ-серија
2022-2023. Балканска приспивна песна ТВ-серија Стариот

НаградиУреди

  • Награда за најдобра машка улога за улогата на "Креот" во "Антигона" на "Античка Драма Стоби Велес" 2003
  • Награда за епизодна улога "Димче Трајковски" 2005
  • Награда за животно дело "Војдан Чернодрински" 2014
  • Награда "Јуџел" 2020

НаводиУреди

  1. „Mustafa Jasar“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.