Драгиша Димитриевски

Драгиша Димитриевскимакедонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Драгиша Димитриевски
Роден 6 април 1956
Куманово, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 7 јануари 2013(2013-01-07) (возр. 56)
Куманово, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Црвениот коњ
До балчак
Македонски народни приказни
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1984 Белото циганче ТВ-серија
1984 Другарувања ТВ-серија Владо
1985 Македонски народни приказни ТВ-серија
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1986-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1987 Вук Караџиќ ТВ-филм
1989 Мугра ТВ-филм
1991 Еурека ТВ-серија
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Професорот
2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Попот

Надворешни врски

уреди