Илија Милчин (роден на 19 јуни 1918 во Прилеп - починал на 11 март 2002 во Скопје) — македонски глумец, режисер, јазичар и преведувач, почесен член на ДПМ.

Илија Милчин
Роден 19 јуни 1918
Прилеп
Починал 11 март 2002(2002-03-11) (возр. 83)
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Мис Стон
Македонска крвава свадба
Црвениот коњ
Јазол
Републиката во пламен
Курирот на Гоце
Време, живот
Бог да ги убие шпионите
Наши години
Занимање глумец
режисер
Деца Владимир Милчин

Животопис уреди

Милчин е роден во Прилеп во 1918 година. Завршил право на Софискиот универзитет во 1942 година. Во периодот од 1944 до 1947 година работел како драматург, а потоа како глумец и режисер во Македонскиот народен театар во Скопје. Бил уметнички раководител и режисер на Обласниот македонски народен театар во Горна Џумаја, Пиринска Македонија (1947-1948).

Од 1965 до 1968 година бил директор на Драмата на Македонскиот народен театар во Скопје. Неговиот преведувачки опус опфаќа голем број значајни дела од руски, хрватски, бугарски и француски автори. Добитник е на наградите: „11 Октомври“, „Кирил Пејчиновиќ“, „Јован Стерија Поповиќ“, „13 Ноември“, „Војдан Чернодрински“.

Негов син е режисерот Владимир Милчин.

Филмографија уреди

Милчин има остварено бројни филмски улоги:[1]

Филмографија на глумецот Илија Милчин
Год. Назив Улога
1950-ти
1958 Мис Стон ТВ-филм Јане Сандански
1960-ти
1961 Мирно лето ТВ-филм Професорот Нестор Гиевски
1961 Пресметка ТВ-филм Хасан-бег
1966 До победата и по неа ТВ-филм Адвокат Страсев
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм Валија
1968 Стотиот чекор ТВ-филм /
1969 Враќање од рајот ТВ-филм /
1969 Републиката во пламен ТВ-филм Јаја Ефенди
1970-ти
1970 Слики на дрво ТВ филм /
1970 Човекот во црно Краток филм /
1970 Александра ТВ филм /
1971 Македонски дел од пеколот ТВ филм Полицискиот началник
1971 Понижени и навредени ТВ филм
1973 Залез зад езерската земја ТВ серија /
1975 Парадоксот на Диоген ТВ филм Владимир Крстин-Борски
1975 Волшебното самарче ТВ серија
1975 Картотека ТВ-филм /
1976 Последниот ден на Мистер Порфириј ТВ-филм
1977 Исправи се, Делфина ТВ-филм
1977 Пресуда ТВ филм Германец
1978 Златни години ТВ серија /
1978 Курирот на Гоце ТВ серија /
1979 Наши години ТВ серија Полковникот
1979 Хихирику Радио-емисија
1980-ти
1980 Учителот ТВ филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Лефтер
1981 Булки крај шините ТВ серија /
1982 Илинден ТВ серија Омер Ружди-паша
1983 Премиера ТВ филм /
1983 Кога тетин Клименте шеташе над градот ТВ филм Анатол Шулц
1983 Црвениот коњ ТВ серија /
1983 Комедијанти ТВ серија Управникот
1984 Хихирику - 5 години ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ серија Кајмакамот
1984 Белото Циганче ТВ серија
1985 На наш начин ТВ серија /
1985 Јазол ТВ серија Стариот рабин
1986 Климент Охридски ТВ филм Чеслав
1987 Трето доба ТВ филм /
1987 Ѕвездите на 42-та Давчев
1988-1993 Еурека ТВ-серија Алберт Швајцер
1988-1993 Тврдокорни ТВ-серија Едип Паша
1990-ти
1992 Заминување од Пасквелија ТВ филм Стариот Аргил
1992 Време, живот ТВ филм /
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ филм Жан Дивалје
1993 Крик на немиот индијанец ТВ филм Стариот хотелџија
1994 Прекалени ТВ серија Михаил
1995 Ангели на отпад Професорот
1999 Време, живот ТВ-филм
2000-ти
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Ilija Milcin“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.

Надворешни врски уреди