Кирчо Божиноски (р. 5 април 1931, Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Кирчо Божиновски
Роден 5 април 1931(1931-04-05)(93 г.)
Куманово, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Време без војна
Црвениот коњ
Среќна нова '49
Илинден
Занимање глумец

Кирчо својата кариера како глумец ја почнал во 1950 година во Македонски народен театар во Скопје, каде останува до 1960 година, кога преминува во Драмски театар - Скопје каде останал се до неговото пензионирање.

Филмографија уреди

Божиновски ги остварил следниве филмски улоги:

Надворешни врски уреди