Стево Спасовски

Стево Спасовски (роден Стеван Спасов[1]; 25 ноември 1940, Скопје - 30 март 2008, Скопје) — македонски глумец, член во Младинско-детскиот театар (1959-1962), во Драмата на МНТ (1962-1964), а од 1964 година до пензионирањето во Драмскиот театар во Скопје. Настапувал и во ТВ драми, во серии, на радиото и на филм.[2].

Стево Спасовски
Роден 25 ноември 1940
Скопје,  Кралство Југославија
Починал 30 март 2008
Скопје, Македонија Македонија
Занимање актер

ЖивотописУреди

Спасовски е роден во Скопје на 25 ноември 1940 година. Со професионална глумечка дејност почнал да се занимава од 1960 година, прво во Македонскиот народен театар, а потоа од 1964 година во Драмскиот театар во Скопје, сè до неговото пензионирање. Спасовски е добитник на наградите: „11 Октомври“ за улога во претставата “Косанчичев венец (1983), награда на ТИ „Војдан Чернодрински“, за улога во претставата „Тетовирани души во 1987 година, а истата година е прогласен и за глумец на годината. Во 1988 повторно е награден на ТИ „Војдан Чернодрински“ за улогата во претставата „Клаустрофобична комедија“, а како заокружување на неговата глумечка дејност во 1999 година Стево Спасовски е добитник на наградата „Климент Охридски“, додека во 2001 година ја добива наградата за животно дело на ТФ „Војдан Чернодрински“. Син на Спасовски е познатиот глумец Драган Спасов - Дац.[3] Починал во Скопје на 30 март 2008 година.

ФилмографијаУреди

1961: Солунските атентатори ( Главна улога, )
1969: Републиката во пламен ( Главна улога, )
1991: Тетовирање ( Споредна улога, )
1993: Светло сиво / Ѓавол во срцето ( Главна улога, )
1993: Светло сиво / Птицата Урубу и девица ( Главна улога, )
1997: Преку езерото ( Споредна улога, )

НаводиУреди

  1. Eden na Eden (2017-04-23), Еден на Еден - Драган Спасов - Дац, Посетено на 2017-12-07
  2. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 1403
  3. Драган Спасов – Дац: Се изборив да бидам Дац, а не синот на Стево