Драги Крстевски (роден на 20 декември 1930 во Скопје - починал на 18 септември 1987 во Скопје[1]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Драги Крстевски
Роден 20 декември 1930
Скопје
Починал 18 септември 1987(1987-09-18) (возр. 56)
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Волчја ноќ
Републиката во пламен
Занимање глумец

По завршувањето на Државната театарска школа во Скопје во 1949 година, бил член на Драмата при Македонскиот народен театар каде што работел до смртта.

Филмографија уреди

Филмографија на глумецот Драги Крстевски
Год. Назив Улога
1950-ти
1955 Волчја ноќ[1] Благоја
1959 Виза на злото /
1960-ти
1961 Твојот роденден Кратки филм /
1963 Невољите на покојниот К.К Кратки филм /
1969 Републиката во пламен ТВ-филм /
1970-ти
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм Партизан
1972 Истрел ТВ-филм Драги
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ серија /
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1977 Сакате ли уште едно парче торта ТВ филм /
1979 Жена од малтер ТВ-филм Работник
1980-ти
1980 Двојка ТВ филм /
1981 Милион маченици ТВ-серија
1981 Црвениот коњ ТВ-филм /
1982 Илинден ТВ серија /
1982 Време на летала ТВ филм /
1982 Едно лето ТВ серија /
1983 Записник ТВ филм /
1983 Премиера ТВ филм /
1984 Комедијанти ТВ серија Човекот
1985 Сомнително лице ТВ-филм Таса
1985 На наш начин ТВ серија /
1985 Опасна баба Краток филм /
1985 Од зад грб ТВ-филм
1987 Трето доба ТВ серија /
1987 Народни трибуни ТВ-филм
1987 Звездите на 42-та ТВ филм /
1987 Чорбаџи Теодос ТВ филм Ампо
1990-ти
1992 Време, живот /

Наводи уреди

Надворешни врски уреди