Југоисточен Регион (Бразил)

регион во Бразил
Југоисточен регион на Бразил
Местоположба на Југоисточен

Држави Еспирито Санто, Рио де Жанеиро, Минаш Жераис and Сао Паоло
Површина  
 - Вкупно 924.511,3 km² ()
Население  
 - 2006 проценето 79,000,000 ()
 - Густина (2007) 84,2/km² ()
БДП 2006
 - Вкупно R$1,345,510,000,000 билиони ()
 - БДП по глава на жител R$(2005) 15,468 ()
ИЧР (2000) 0.824 () – висок
 - Детски морталитет (2006) 18.3‰ ()
 - Писменост (2004) 94% ()
Часовен појас BRT (UTC[[UTC{{{utc_offset}}}|{{{utc_offset}}}]])

Јужниот Регион на Бразил е составен од државите Еспирито Санто, Рио де Жанеиро, Минаш Жераис and Сао Паоло. Тоа е најбогатиот регион во Бразил одговорен за 60% од националниот БДП. Јужниот регион е најнаселен, со најголем број возила, индустрии, универзитети, аеродроми, пристаништа, автопати, болници, училушта и др.

ДемографијаУреди

ГрадНаселение (2007)
Сао Паоло10,886,534
Рио де Жанеиро6,136,652
Бело Хоризонте2,412,937
Гуаруљос1,283,253
Кампинас1,059,420
Сао Бернардо до Кампо803,906
Осаско714,950

СтопанствоУреди

Сао Паоло зема околу третина од националниот БДП, правејќи ја најразвиената економија во Јужна Америка. Економијата на регионов се заснова на машинско производство, авиационата индустрија, финансиски компании, трговија, текстилна индустрија и др.

ТривијаУреди

Возила: 24,600,792 (март/2007); Телефони: 23,878,000 (април/2007); градовии: 1,668 (2007).

ОбразованиеУреди

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институцииУреди

ПоврзаноУреди