Суперкуп на Македонија во кошарка 2015

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2015 или наречен уште и Хуавеи Суперкуп 2015 поради спонзорски причини било 7. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир се одиграл во спортскиот центар Билјанини Извори во Охрид во организација на Македонската кошаркарска федерација и Општина Охрид во соработка со „Хуавеи“. Во овогодинешното издание, во натпреварувањето за првпат учествувале четири екипи, односно сите финалисти од двете натпреварувања, односно Првенството и Купот.[1][2][3] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Суперкуп на Македонија 2015
Детали за турнирот
Датум(и)26 - 27 септември
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
2011
2016

Место на одржување

уреди
Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000
 

Учесници

уреди
Екипа Обезбеден пласман преку
МЗТ Аеродром Првак во Првата лига мажи 2014/15
Работнички Првак во Купот на Македонија 2015
Куманово 2009 Вицепрвак во Првата лига мажи 2014/15
Кожув Вицепрвак во Купот на Македонија 2015

Полуфинале

уреди
26 септември 2015
17:30
Извештај Работнички 79, Кожув 56    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 300
МРТ собраниски канал
Четвртини: 10-15, 27-15, 22-15, 20-14
Пое: С. Ѓуроски 17
Ско: Б. Крстевски 8
Дод: Д. Мираковски 8
Пое: Б. Пен 11
Ско: В. Брчков 7
Дод: А. Нешовиќ 3
26 септември 2015
20:15
Извештај МЗТ Аеродром 78, Куманово 2009 75    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 500
МРТ собраниски канал
Четвртини: 25-21, 17-12, 23-21, 13-21
Пое: Ѓ. Дреновац 24
Ско: М. Луковиќ 14
Дод: Н. Протиќ 5
Пое: А. Костоски 17
Ско: Е. Ли Инграм 7
Дод: А. Костоски 5

Финале

уреди
27 септември 2015
19:30
Извештај Работнички 62, МЗТ Аеродром 81    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 19-16, 16-24, 13-24, 14-17
Пое: Д. Мираковски 16
Ско: С. Ѓуроски 8
Дод: Д. Мираковски 5
Пое: М. Симоновски 17
Ско: повеќемина-3 6
Дод: М. Луковиќ 4
Суперкуп на Македонија
2015 Победник
 
МЗТ Аеродром 2ратитула

Признанија

уреди

Извор:[4][5][6]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди