БИБЛ сезоната 2015/16 позната и како СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига (SIGAL-UNIQA Balkan League) 2015/16 поради спонзорски причини[1] било 8. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Сезоната започнала на 13 октомври 2015 година, а завршила на 20 април 2016 година.[2]

СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига 2015/16
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 13 октомври 2015 - 20 јануари 2016 (Прва групна фаза)
26 јануари - 28 јануари 2016 (Квалификациска рунда)
2 февруари - 16 март 2016 (Втора групна фаза)
22 март - 30 март 2016 (Полуфинале)
12 - 20 април 2016 (Финале)
Број на екипи 9
2015/16
Сезонски прваци Косово Сигал Приштина
  вицепрваци Црна Гора Морнар
Сезони на Балканска Лига

← 2014/15

2016/17 →

Екипи уреди

Екипа Држава Град
Ловќен Баскет   Црна Гора Цетиње
Морнар Бар
Теодо Тиват
Башкими   Косово Призрен
Пеја Пеќ
Сигал Приштина Приштина
Берое   Бугарија Стара Загора
Левски 2014 Софија
Кожув   Македонија Гевгелија

Формат уреди

Прва групна фаза уреди

Во првата групна фаза екипите биле поделени во две групи, едната содржејќи четири, додека втората пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите три места во групите обезбедиле пласман во втората групна фаза, додека останатите морале да играат квалификациски турнир за пласман во втората групна фаза.

Квалификациска рунда уреди

Во оваа рунда учествувале трите последно пласирани екипи од групите А и Б. Бил одржан квалификациски турнир во Арената Самоков во Самоков каде што екипите одиграле по еден натпревар против противниците. Првите две екипи обезбедиле пласман во втората групна фаза.

Втора групна фаза уреди

Во втората групна фаза екипите започнале со нула бодови. Секоја екипа играла против сите екипи во групата дома и на гости. Освојувачите на групите играле со второпласираните од другата група во полуфиналето.

Полуфинале уреди

Полуфиналето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победниците се одлучиле преку вкупниот број на бодови од двата натпревари и така победниците напредувале во финалето.

Финале уреди

Финалето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победникот се одлучил преку вкупниот број на бодови од двата натпревари и така победникот станaл првак на сезоната.

Прва групна фаза уреди

     Пласман во Втората групна фаза
     Пласман во Квалификациското коло

Група A уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Морнар 6 5 1 498 449 + 49 11
2.   Сигал Приштина 6 4 2 457 404 + 53 10
3.   Кожув 6 2 4 441 479 - 38 8
4.   Берое 6 1 5 439 503 - 64 7

Група Б уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Пеја 8 7 1 659 582 + 77 15
2.   Теодо 8 5 3 622 570 + 52 13
3.   Башкими 8 5 3 615 576 + 39 13
4.   Левски 2014 8 2 6 581 611 - 30 10
5.   Ловќен Баскет 8 1 7 511 649 - 138 9

Квалификациска рунда уреди

     Пласман во Втората групна фаза

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Берое 2 2 0 168 139 + 29 4
2.   Левски 2014 2 1 1 161 157 + 4 3
3.   Ловќен Баскет 2 0 2 146 179 - 33 2

Втора групна фаза уреди

     Пласман во Полуфиналето

Група Ц уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Заб.
1.   Морнар 6 4 2 461 408 + 53 10 1-1; +15
2.   Берое 6 4 2 477 451 + 26 10 1-1; -15
3.   Теодо 6 3 3 406 441 - 35 9
3.   Башкими 6 1 5 437 481 - 44 7

Група Д уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Заб.
1.   Сигал Приштина 6 6 0 512 428 + 84 12
2.   Кожув 6 3 3 460 450 + 10 9
3.   Пеја 6 2 4 470 479 - 9 8
4.   Левски 2014 6 1 5 458 543 - 85 7

Полуфинале уреди

Победниците од полуфиналето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 март, додека вторите се одиграле на 29 и 30 март 2016 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Кожув   142-152   Морнар 86-71 56-81
Берое   150-183   Сигал Приштина 75-89 75-94

Прв натпревар уреди

22 март 2016
19:00
Извештај Кожув   86 – 71   Морнар    Сала 26 април, Гевгелија
Судии: Мариус Циулин, Георгиос Пурсанидис, Гентијан Цици
Четвртини: 23-18, 23-18, 16-23, 24-8
Пое: В. Брчков 21
Ско: В. Брчков 7
Дод: С. Ѓуроски 5
Пое: Л. Џонс 30
Ско: повеќемина-3 5
Дод: М. Чалиќ 4
23 март 2016
19:30
Извештај Берое   75 – 89   Сигал Приштина    Општинска сала, Стара Загора
Судии: Адемир Зураповиќ, Зоран Митревски, Харис Биједиќ
Четвртини: 23-25, 18-20, 19-24, 15-20
Пое: А. Тодоровиќ 19
Ско: С. Ваклинов 9
Дод: Т. Желев 5
Пое: М. Абукар 26
Ско: повеќемина-2 13
Дод: повеќемина-3 5

Втор натпревар уреди

29 март 2016
18:30
Извештај Морнар   81 – 56   Кожув    Сала Тополица, Бар
Судии: Адемир Зураповиќ, Венцислав Великов, Харис Биједиќ
Четвртини: 24-18, 23-13, 19-19, 15-6
Пое: Л. Џонс 22
Ско: повеќемина-2 11
Дод: М. Мијовиќ 5
Пое: Б. Пен 18
Ско: А. Нешовиќ 6
Дод: А. Нешовиќ 6
30 март 2016
19:30
Извештај Сигал Приштина   94 – 75   Берое    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Зоран Сутуловиќ, Огњен Јокиќ, Радомир Војиновиќ
Четвртини: 26-14, 22-15, 20-20, 26-26
Пое: Д. Бериша 28
Ско: Џ. Вошбурн 12
Дод: Д. Бериша 6
Пое: С. Ваклинов 16
Ско: А. Тодоровиќ 7
Дод: повеќемина-2 5

Финале уреди

Победникот од финалето се одлучил преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првиот натпревар се одиграл на 12 април, додека вториот се одиграл на 20 април 2016 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Сигал Приштина   150-143   Морнар 82-68 68-75

Прв натпревар уреди

12 април 2016
19:30
Извештај Сигал Приштина   82 – 68   Морнар    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Гледачи: 2,000
Судии: Адемир Зураповиќ, Харис Биједиќ, Мартин Хорозов
Четвртини: 23-25, 22-11, 23-12, 14-20
Пое: Д.Бериша 20
Ско: Џ.Вошбурн 10
Дод: В.Кемп 7
Пое: Л.Џонс 19
Ско: Р.Сампсон 10
Дод: Л.Џонс 7

Втор натпревар уреди

20 април 2016
20:00
Извештај Морнар   75 – 68   Сигал Приштина    Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2,300
Судии: Мариус Циулин, Венцислав Великов, Георгиос Пурсанидис
Четвртини: 23-15, 12-24, 22-8, 18-21
Пое: Л.Џонс 22
Ско: Р.Сампсон 10
Дод: повеќемина-3 3
Пое: Џ.Вошбурн 24
Ско: Џ.Вошбурн 11
Дод: В.Кемп 7

Победнички состав уреди

име позиција националност
Вили Кемп Плејмејкер   САД
Едмонд Аземи Бек/Крило   Косово
Ринор Печи Плејмејкер   Косово
Герти Шима Плејмејкер   Албанија
Дардан Бериша Бек   Косово
Ендру Ворен Бек   САД
Газменд Синани Крилен центар   Косово
Станимир Маринов Плејмејкер/Бек   Бугарија
Џејсон Вошбурн Центар   САД
Мохамед Абукар Крилен центар   САД
Мергим Јакупи Крило   Косово
Блерим Мазреку Центар   Косово
Томас Масамба Плејмејкер   Шведска
Мухамед Хасани Плејмејкер/Бек   Косово
Ринор Плана Крилен центар   Косово

Балканска Лига 2016 Прваци

Сигал Приштина 2ратитула

Главен тренер

  •   Антонис Константинидес

Помошник тренер

  •   Алберт Сулејмани

Признанија уреди

  • Најкорисен играч на сезоната - Мохамед Абукар (Сигал Приштина)[3]

Наводи уреди

Надворешни врски уреди