Општина Маврово и Ростуше

општина во Македонија

Општина Маврово и Ростуше (порано Општина Маврово и Ростуша) — општина во западниот дел на Република Македонија. Формирана е во 2004 година со спојување на општините Маврови Анови и Ростуша. Центар на општината е селото Ростуше. На југ се граничи со Општина Дебар, на исток со Општина Кичево (порано Општина Зајас), на запад со Албанија, а на север со Општина Гостивар.

Општина Маврово и Ростуше
Општина
Знаме на Општина Маврово и РостушеГрб на Општина Маврово и Ростуше
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеРостуше
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникМедат Куртовски
Површина
 • Вкупна663,19 км2 (256,06 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно5,638
 • Густина8,5/км2 (22/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+042
Регистарски табличкиGV
Мреж. местоmavrovoirostuse.gov.mk
Карта на општина Маврово и Ростуше со селските атари.
Демографска карта на општина Маврово и Ростуше со селските атари.

Географија

уреди

Општина Маврово и Ростуше се наоѓа во западниот дел на Република Македонија, т.е. во регионот Мијачија.

Историја

уреди

Општина Маврово и Ростуше била создадена во 1996 година, под името Општина Маврови Анови, а Општина Ростуша е создадена исто така во истата година, и во 2004 година, спојувајќи ги општините Маврови Анови и Ростуша, формирана е Општина Маврово и Ростуша со седиште во Ростуше.

Демографија

уреди

Согласно пописот на населението на Македонија од 2002 година на ниво на држава спроведен од страна на Државниот завод за статистика на Република Македонија, Општина Маврово и Ростуше ги има следните статистички одлики во однос на населението:[2]

Вкупно население: 8618 жители[3]

1. Вкупно население на територија на општина по пол:

 • Мажи: 4295
 • Жени: 4323
Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 4.349 50,46
Албанци 1.483 17,21
Турци 2.680 31,10
Роми 10 0,12
Власи 0 0,00
Срби 6 0,07
Бошњаци 31 0,36
останати 59 0,68
Вероисповед Вкупно
православни 853
муслимани 9.355
католици 15
протестанти 0
останати 205
Јазик Вкупно
македонски 8.652
албански 1.258
турски 475
ромски 2
влашки 1
српски 8
бошњачки 9
останати 30

* Дел од жителите во областа Долна Река, односно во селата Скудриње (76,8 %), Ростуше (48,9 %), Аџиевци (37,5 %), Требиште (36,2 %), Јанче (22,6 %), Присојница (20,9 %), Велебрдо (17,6 %) и Видуше (12,9 %) се изјасниле како Турци, но всушност тоа се Македонци од муслиманска вероисповед, кои се изјасниле дека македонскиот им е мајчин јазик.

3. Вкупно население на територија на општина врз основа на образовна структура од 15 и повеќе години: 6324

 • Без училиште: 257
 • Некомплетно основно образование: 1373
 • Основно образование: 3375
 • Средно образование: 1092
 • Виша школа: 98
 • Висока школа: 93
 • Магистратура: 1
 • Докторат: 0

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Општина Маврово и Ростуше ги има следните нови статистички одлики во однос на населението:

Вкупно население: 5638 жители

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 1.942 34,44
Албанци 670 11,88
Турци 1.584 28,1
Роми 3 0,05
Власи 2 0,03
Срби 5 0,09
Бошњаци 37 0,66
останати 1.092 19,37
лица без податоци 303 5,38

Самоуправа и политика

уреди

Градоначалник на општина Маврово и Ростуше е Медат Куртовски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[4] Советот на општина Маврово и Ростуше е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2021 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2021-2025 се:

 
  СДСМ: 5 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 3 места
  ДПТ: 1 место
  ДУИ: 1 место
ЛДП-ДОМ: 1 место

Наводи

уреди
 1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
 2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
 3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 6 јануари 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врски

уреди