Орќуше — село во Општина Маврово и Ростуше.

Орќуше
Орќуше is located in Македонија
Орќуше
Местоположба на Орќуше во Македонија
Координати 41°44′35″N 20°48′6″E / 41.74306° N; 20.80167° E / 41.74306; 20.80167Координати: 41°44′35″N 20°48′6″E / 41.74306° N; 20.80167° E / 41.74306; 20.80167
Општина Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
Население 15 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1057 м
Орќуше на општинската карта
Орќуше во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Орќуше во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 15 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 15
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

РодовиУреди

Орќуше е албанско село

Според истражувањата од 1946 година, родови во селото:

  • Староседелци: Марко (2 к.) во овој род порано се зборувало на македонски.
  • Доселеници: Али Љок (8 к.) доселени се од местото Реч во северна Албанија; Ариф (1 к.) доселени се од северна Албанија; Мусли (1 к.) исто потекло како и претходниот род; Ценалар (4 к.) и Мусалар (3 к.) доселени се од Љума во северна Албанија; Фејзо (1 к.), Браим (1 к.) и Меметалар (5 к.) доселени се од областа Малесија во северна Албанија.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.

Надворешни врскиУреди