Сушица (Ростушко)

Сушица — село во Општина Маврово-Ростуше, во областа Мала Река, во околината на градот Дебар.

Сушица
Сушица is located in Македонија
Сушица
Местоположба на Сушица во Македонија
Координати 41°32′52″N 20°39′53″E / 41.54778° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.54778; 20.66472Координати: 41°32′52″N 20°39′53″E / 41.54778° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.54778; 20.66472
Општина Општина Маврово-Ростуше
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Сушица на општинската карта
Сушица во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Сушица во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Мала Река, на падините на Бистра. Оддалечено е 16 километри источно од градот Дебар.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Сушица живееле 156 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Сушица имало 192 Македонци, егзархисти.[2]

Селото е наполно раселено по 1953 година, кога броело само 49 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 156[1] 192[2] 48 49 0 0 0 0 0 0

РодовиУреди

За Сушица се говори дека е најстаро село во мијачкиот крај. Родовите во селото се староседелски доселени од старото село Сушица.[5]

Родови во Сушица се: Веловци, Митровци, Ставревци, Проковци, Коловци, Андоновци, Ѓоргевци, Ефтимовци, Цветковци, Угриновци, Мартиновци, Павлевци, Мијатовци и Јосевци, сите доселени од Старо Сушица.

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди


  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр. 263.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рp. 184-185.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Смиљаниќ, Томе ((1925)). Мијаци,Горна Река и Мавровско поле. Српска краљевска академија. pp. стр.93-94. Check date values in: |year= (help)