Присојница е село во Општина Маврово-Ростуше, во областа Долна Река, во околината на градот Дебар.

Присојница
Prisojnica.JPG

Панорама на Присојница

Присојница is located in Македонија
Присојница
Местоположба на Присојница во Македонија
Координати 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028Координати: 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028
Општина Општина Маврово-Ростуше
Население 315 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 682 м
Присојница на општинската карта
Присојница во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Присојница во рамките на општината
Commons-logo.svg Присојница на Ризницата


Географиja и местоположбаУреди

Селото Присојница се наоѓа во областа Долна Река, на подножјето на планината Дешат, тоа е планинско село од збиен тип , богато е со вода и е оддалечено околу три километри од реката Радика. Од најблискиот град Дебар, селото е оддалечено 16 километри, а општинскиот центар Ростуша, се наоѓа на 6 километри од селото.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К'нчов („Македонија, етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Присојница има 400 жители, Македонци муслимани.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 315 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 232
Турци 66*
Роми 0
Албанци 2
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 6
Други 9

*Жителите кои се изјасниле како Турци, всушност се Македонци од муслиманска вероисповед[се бара извор].

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 400[1] 348 377 253 264 302 352 332 315

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

www.prisojnica.tk

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.263.
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

Надворешни врскиУреди