Нивиште

село во Општина Маврово и Ростуше

Нивиште — село во Општина Маврово и Ростуше.

Нивиште
Нивиште 01.jpg

Поглед на куќи во Нивиште со гребенот на врвот Кабаш на планината Кораб во позадината

Нивиште is located in Македонија
Нивиште
Местоположба на Нивиште во Македонија
Нивиште на интерактивна карта

Координати 41°43′50″N 20°35′29″E / 41.73056° СГШ; 20.59139° ИГД / 41.73056; 20.59139Координати: 41°43′50″N 20°35′29″E / 41.73056° СГШ; 20.59139° ИГД / 41.73056; 20.59139
Општина Coat of arms of Mavrovo-Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
Население 7 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07026
Надм. вис. 1153 м
Нивиште на општинската карта
Нивиште во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Нивиште во рамките на општината
Commons-logo.svg Нивиште на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

 
Поглед на Нивиште, во пролет

Селото Нивиште е сместено високо во пазувите на планината Кораб, во долина во непосредната близина на јужното подножје под планинскиот гребен на двата високи и величествени корабски врвови - Кабаш и Рибничка Скала. Поточно, селото Нивиште е расположено на левата страна на Грекајска Река недалеку од утоката на потокот Дагон во неа, на излезот од високата планинска долина Чапарец. Над селото кон запад се издигнува корабскиот гребен Кукул со месноста Попова Ливада и преслапот Пралуга, а на север се корабските врвови Кабаш и Рибничка Скала, додека кон запад и југ се отвора кон пошироката долина на Рибничка Река низ која до Нивиште води земјен пат со тампонирана постилка од чакал во добра состојба за сообраќај на секаков вид возила, освен во снежни зимски услови. Селото Нивиште е расположено на надморска височина од 1160 метри. Атарот, кој е заеднички со блиското село Грекај, се протега кон север и потоа издолжено кон запад по пркрасната планинска долина Чапарец со потокот Дагон, оградена од планинските огранки на кои се врвовите Кабаш, Црвен Камен (Гури Куј) и Боази од север и Спасенов Камен (Махијамада), Крцунзе и Ливади од југ, се до циркот Ујт Калар со големите извори над кои се наоѓа ледничкото Изгревно Езеро до главниот планински срт на Кораб на кој се наоѓа и државната македонско-албанска граница. На атарот се најзастапени шумите и тоа бука, даб, јавор и бреза од листопадните и смрека, бор и елка од зимзелените дрвја.

ИсторијаУреди

Според записите на етнографот Томо Смилјаниќ - Брадина, селото Нивиште е настанато најпрвин како заселок и маало на селото Тануше кое било село од разбиен тип, заедно со блиското село Грекање и раселеното село Завојско (уништено за време на Првата светска војна), а подоцна тоа се одделило како посебно село[1].

Пишани податоци за Нивиште се среќаваат кон средината на XIX век кога, македонскиот просветител Јордан Хаџи-Константинов - Џинот во својот напис „Статистическо описание на Дебрска Река“ објавен во „Цариградски весник“ на 1 јануари 1859 година за селото Нивиште запишал дека имало 26 куќи и спаѓало во селата населени со христијани и муслимани.[2].

Потекло и значење на иметоУреди

Името на селото Нивиште е од чисто македонско и словенско јазично потекло, со значење 'место каде што имало нива, било некогаш нива'[3]. Ова име соодветствува и на положбата на селото, во малку зарамнето место на отворот на широката долина, погодно за обработување ниви. Името Нивиште како такво се користи и од албанското население во нивниот говор, што укажува дека тие го прифатиле ова име на селото заедно со другите бројни топоними во атарот, од некогашното македонско население.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 7 жители. Следува табела на националната структура на населението.[4]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 7
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

РодовиУреди

Селото Нивиште било населено од македонско христијанско и албанско муслиманско население и преовладување на говорниот албански јазик со многу македонски зборови и примеси особено присутни и во самото име на селото Нивиште и бројни топоними со чисто словенско потекло. По долгогодишната раселеност од 1981 денес во селото повремено престојуваат повратници, од кои од родот Мифтари. Христијански македонски род во Нивиште биле Серафини или Серафиновци.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Смиљаниќ; Тома (1925). Mijaci, Gorna Reka i Mavrovsko Polje. Белград: Српска кралска академија. OCLC 28398861.
  2. Хаџи Константинов, Јордан - Џинот. Избрани страници - приредил Блаже Конески - Скопје, Мисла, 1987 г. стр.88
  3. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Македонија. Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 111.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X

Надворешни врскиУреди