Општина Ростуша

поранешна општина во Македонија
За истоименото село, видете Ростуше.
Општина Ростуша
денес дел од Општина Маврово и Ростуше
Rostuše 6.JPG

Некогашно општинско седиште

Грб на Општина Ростуша
Грб
Општи податоци
Седиште Ростуша
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 9.451[1] жит.
Населени места
Народности Македонци, Турци, Албанци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Ростушапоранешна рурална општина во Македонија, основана во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога заедно со поранешната Општина Маврови Анови ја создале новата Општина Маврово и Ростуше. Седиште на општината било селото Ростуша.[2]

Територијата на општина се наоѓала во Реканскиот Регион. Најголема река во општината била Радика. Општината се граничела со: Општина Маврови Анови на север, Општина Зајас на исток, Општина Другово на исток и на југ, Општина Дебар и Општина Центар Жупа на југ и со Албанија на запад.[1]

ДемографијаУреди

Според последниот попис од 2002 година[1] општината имала 9.451 жител.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 мај 2020.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди

41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000Координати: 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000