Фамилијата Марковски (телевизиска серија)

Фамилијата Марковски — играна ТВ серија од 2 сезони, чие дејствие е инспирирано од секојдневието на македонските граѓани. Главните улоги во серијата се: Бојан, Јана, Виктор, Иван и Лиле. Режисер на серијата е Даријан Пејовски, во продукција на „Арт Проект Лаб Скопје“. Главен сценарист е Огнен Георгиевски, а сценариото за одделни епизоди го напишале Елеонора Венинова, Бојан Трифуновски и Ева Камчевска (како соработник на сценариото). Главните улоги ги толкуваат: Александар Микиќ, Силвија Стојановска, Тамара Ристоска и Петар Петковски. Покрај нив, во серијата се појавуваат и: Сабина Ајрула, Сашко Коцев, Горан Трифуновски, Драган Спасов-Дац, Јовица Михајловски, Петар Мирчевски, Нино Леви, Зоран Љутков, Сара Климоска и други.[1]

Фамилијата Марковски
Жанрдрама
УлогиПетар Петковски
Тамара Ристоска
Владимир Петровиќ
Александар Микиќ
Силвија Стојановска
Сабина Ајрула-Тозија
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди16
Продукција
МестоположбаСкопје
Прикажување
Првична мрежаКанал 5
Првпат прикажана во23 септември 2017
Првично прикажување2017 - 2019

Глумечки состав Уреди

Глумец Улога
Петар Петковски Бојан
Тамара Ристоска Јана
Владимир Петровиќ Виктор
Александар Микиќ Иван
Силвија Стојановска Лиле
Сабина Ајрула-Тозија Милица
Сашко Коцев Александар
Борче Начев Наставникот Никола
Горан Илиќ Милан
Нино Леви Миленко
Марија Кондовска Мајката на Александар
Благоја Чоревски Ѓорѓи
Драган Спасов - Дац проф. Горан Томовски
Марина Поп Панкова Психолог Валентина
Зоран Љутков Директор Младен
Маја Вељковиќ-Пановска Вера
Предраг Павловски Дуле
Лазе Манасковски Мирче
Јелена Јованова Ели
Јовица Михајловски Драган
Ѓорѓи Нешкоски Додворувач
Катина Иванова Комшивка
Владимир Тулиев Зубац
Јордан Симонов др. Воислав
Маја Љутков Патничка во такси

Надворешни врски Уреди

  1. Ивана Тасев, „Напред наши!“, Економија и бизнис, година 19, број 232, октомври 2017, стр. 100.