Операција дијамант (серија)

Операција дијамантмакедонска серија снимена во 2016 година во режија на Никола Поповски, по сценарио на Сашко Насев. Во продукција на Сител Телевизија. Главните улоги ги играат: Благоја Чоревски, Катерина Шехтанска, Предраг Павловски, Нино Леви, Гордана Ендровска и Зоран Љутков.

Операција дијамант
Напишана одСашко Насев
Режирана одНикола Поповски
УлогиБлагоја Чоревски
Катерина Шехтанска
Предраг Павловски
Нино Леви
Зоран Љутков
Музика наРисто Самарџиев
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди10
Производство
Продуцент(и)Сашо Коцевски
МестоположбаСкопје
Времетраење50 мин
Прикажување
Првична мрежаСител Телевизија
Првично прикажување24 септември 201623 октомври 2016

Улоги

уреди
Глумци Улога
Благоја Чоревски Мистер Џон
Катерина Шехтанска Мирослава
Предраг Павловски Доктор Моне
Горан Ников Боби
Зоран Љутков Мики
Нино Леви Киро
Гордана Ендровска Перса
Данчо Чевревски Џани
Кирил Гравчев Шубара
Лазе Манасковски Алексеј
Славица Зафировска Газдарицата
Роберт Вељановски Таксистот
Анастас Тановски Нараторот