Курдистан (курдски: كوردستان/Kurdistan, „земја на Курдите“,[1] порано Курдија[2]) е географски и културен регион на Блискиот Исток, главно населен со Курди.

Територијата на Курдистан е поделена помеѓу четири држави: Турција, Ирак, Иран и Сирија. Курдистанските региони на Ирак и Иран се официјално признати како делови од Курдистан, додека турската и сириската влада не ги признаваат како засебни демографски или географски региони деловите на Курдистан што се под нивна власт.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Курдистан, Екциклопедија Британика“. Архивирано од изворникот на 2008-01-22. Посетено на 2008-11-26.
  2. Сер Антони Шерли и неговата персиска авантура, Сер Антони Шерли, Едвард Денисон Рос, издадена 2004 Routledge (првпат издадена 1933), 293 страница, ISBN 0-415-34486-7, страница: 269

Надворешни врски уреди