Лорестан (персиски: استان لرستان, Ostān-e Lorestān ) е покраина во Иран. Главен град е Хорамабад. Друг поголем град е Боруџерд. Населението брои 1.739.644 жители (2006).

Лорестан
استان لرستان
Покраина
Лорестан во рамките на Иран
Лорестан во рамките на Иран
Координати: 33°29′14″N 48°21′14″E / 33.4871° СГШ; 48.3538° ИГД / 33.4871; 48.3538
Земја Иран
Админ. центарХорамабад
Окрузи10
Површина
 • Вкупна28.294 км2 (10,924 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.716.527
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лето (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицилурски

Има вкупна површина од 28.392 км2. Други поголеми градови се: Алигударз, Доруд, Кухдашт, Азна, Алаштар, Нур Абад, и Пол-e-Дохтар.

Името Лорестан во слободен превод значи „Земја на Лурите“.

Колеџи и универзитети

уреди
  1. Медицински универзитет во Лорестан
  2. Лорестански универзитет
  3. Исламски Универзитет „Азад“[мртва врска]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски

уреди