Чахар Махал и Бахтијари

покраина во Иран

Чахар Махал и Бахтијари (персиски: استان چهارمحال و بختیاری, Ostān-e Chahār-Mahāl-o Bakhtiyārī) е покраина во Иран. Се наоѓа на југозападниот дел од земјата. Главен град е Шахрекорд.

Чахар Махал и Бахтијари
استان چهارمحال و بختیاری
Покраина
Чахар Махал и Бахтијари во рамките на Иран
Чахар Махал и Бахтијари во рамките на Иран
Координати: 32°19′39″ N; 50°51′17″ E / 32.3275° СГШ; 50.8546° ИГД / 32.3275; 50.8546Координати: 32°19′39″ N; 50°51′17″ E / 32.3275° СГШ; 50.8546° ИГД / 32.3275; 50.8546
Земја Иран
Админ. центарШахрекорд
Окрузи7
Површина
 • Вкупна16.332 км2 (6,306 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно857.910
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицилурски
персиски

Има површина од 16.332 км2 и население од 842.000 жители.

Покраината има 6 окрузи.

Мостот „Заман-кан“ — една од 195 заштитени градби во покраината.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски уреди