Јужен Хорасан (персиски: استان خراسان جنوبی Ostān-e Khorāsān-e Jonūbī) е покраина во Иран. Главен град е Бирџанд. Други поголеми градови се Фердоус и Кен. Има 7 окрузи.

Јужен Хорасан
استان خراسان جنوبی
Покраина
Јужен Хорасан во рамките на Иран
Јужен Хорасан во рамките на Иран
Координати: 32°51′55″ N; 59°12′59″ E / 32.8653° СГШ; 59.2164° ИГД / 32.8653; 59.2164
Земја Иран
Админ. центарБирџанд
Окрузи8
Површина
 • Вкупна69.555 км2 (26,855 ми2)
Население (2005)[1]
 • Вкупно636.420
 • Густина9,1/км2 (24/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC)
Јазициперсиски
Тврдината Фург

Јужен Хорасане една од трите покраини формирани во 2004 г. со поделбата на поранешната покраина Хорасан.

Колеџи и универзитети уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски уреди