Азра е рок група од Загреб која беше популарна во Југославија во текот на 1980-те години. Азра е формирана во 1977 година од водачот на групата Бранимир „Џони“ Штулиќ. Останатите двајца членови од почетокот на групата се Мишо Хрњак (бас гитара) и Борис Лејнер (тапани). Името на групата е според истоимената песна од Хенрих Хајне „Der Azra“.[2] Групата Азра се смета за една од највлијателните групи од бившата Југославија.

Азра
ПотеклоЗагреб, Хрватска (бивша Југославија)
Жанровирок-музика
нов бран
алтернативен рок
Период на активност1977–1988
ИздавачиCroatia Records (порано Југотон)
Дискотон
Поранешни членови
Boris Leiner
Branimir Štulić
Branko Hromatko
Jura Stublić
Jurica Pađen
Mišo Hrnjak
Paolo Sfeci
Stephen Kipp [1]

ЧленовиУреди

 • Бранимир Џони Штулиќ - вокали, гитара
 • Бранко Матун - бас гитара (1977)
 • Паоло Сфеци - тапани (1977)
 • Младен Јурчиќ - гитара (1977-1978)
 • Бранко Хроматко - тапани (1977-1978)
 • Марино Пелајиќ - бас (1977-1978)
 • Јура Стублиќ - вокал (1978)
 • Борис Лејнер (од Хаустор) - тапани, вокали (од 1979)
 • Мишо Хрњак - бас (1979-1982)
 • Јурица Паѓен - гитара (1983-1984, од 1987)
 • Стивен Кип - бас (од 1987) [1]

ДискографијаУреди

СингловиУреди

 • "Balkan" (The Balkans) / "A šta da radim" (What am I Gonna Do) - (Југотон 1979)
 • "Lijepe žene prolaze kroz grad" (Pretty Women Passing Through the Town), "Poziv na ples" (The Invitation to Dance) / "Suzy F".- (Југотон, 1980)
 • "Džoni, budi dobar" (Johnny Be Good) / "Teško vrijeme" (The Difficult Time) - (Југотон 1982)
 • "E, pa što" (So What) / "Sloboda" (The Freedom) / "Gluperde lutaju daleko" (Jerks Wander Far) - (Југотон 1982)
 • "Nemir i strast" (Restlessness and Passion) / "Doviđenja na Vlaškom drumu" (Farewell on the Valachian Road) - (Југотон 1983)
 • Klincek stoji pod oblokom/Flash (26.12.83.Југотон) sa albuma "Krivo srastanje"
 • Mon Ami/ Duboko u tebi (16.04.84. Југотон) sa albuma "Krivo srastanje"

АлбумиУреди

 • Azra - (Југотон, 1980)
 • Sunčana strana ulice (The Sunny side of the street) - (Double - Jugoton, 1981)
 • Ravno do dna (Straight to the bottom) - (Triple Live - Jugoton, 1982)
 • Filigranski pločnici (The Filigree Sidewalks) - (Double - Jugoton, 1982)
 • Kad fazani lete (When pheasants fly) - (Jugoton, 1983)
 • Krivo srastanje (The Mistaken Sublimation) - (Jugoton, 1984)
 • It Ain't Like the Movies At All - (Triple - Diskoton, 1986)
 • Između krajnosti (In Between Extremes) - (Jugoton, 1987)
 • Zadovoljština (Satisfaction) - (Quadruple Live, 1988)

Компилациски албумиУреди

 • Single Ploče 1979-1982 - (Jugoton, 1982)
 • Kao i jučer - Single Ploče 1983-1986 - (Jugoton, 1987; remastered rerelease by Croatia Records, 2003)
 • Azra: The Ultimate Collection - (Croatia Records, 2007)

ВидеографијаУреди

 • Zadovoljština (Zagreb, Live Concert, 1988)
 • Klincek stoji pod oblokom (Video compilation, 1990)
 • Das Ist Johnny (Sarajevo, Live Film, 1991)

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Azra on Discogs
 2. "Und der Sklave sprach: „Ich heiße Mohamet, ich bin aus Yemen, Und mein Stamm sind jene Asra, Welche sterben, wenn sie lieben.”" (превод: „Јас се викам Ел Мухамед Од племето на старите Азри Што за љубов живот даваат и умираат кога љубат.")

Надворешни врскиУреди