Разави Хорасан

Разави Хорасан (персиски: استان خراسان رضوی, Ostān-e Khorāsān-e Rażavī) покраина во Иран и се наоѓа во североисточниот дел од земјата. Главен град е Мешхед.

Разави Хорасан
استان خراسان رضوی
Покраина
Разави Хорасан во рамките на Иран
Разави Хорасан во рамките на Иран
Координати: 36°17′53″ N; 59°36′21″ E / 36.2980° СГШ; 59.6057° ИГД / 36.2980; 59.6057Координати: 36°17′53″ N; 59°36′21″ E / 36.2980° СГШ; 59.6057° ИГД / 36.2980; 59.6057
Земја Иран
Админ. центарМешхед
Окрузи19
Површина
 • Вкупна144.681 км2 (55,862 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно5.593.079
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
Споменик од XVII век „Шарена Џамија“

Други поголеми градови се: Гучан, Даргаз, Ченаран, Саракс, Фариман, Торбат-e Хејдарех, Торбат-e Џам, Тајбад, Каф, Рошткар, Кашмар, Бардаскан, Нејшабур, Сабзевар, Гонабад, Калат, Калил Абад и Махвалат.

Разави Хорасан е една од трите покраини кои формирани во 2004 г. со поделбата на Хорасан.

Панорама во близина на Нејшабур

Колеџи и универзитетиУреди

ПоврзаноУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врскиУреди