Семнан (персиски: استان سمنان, Ostān-e Semnān) е покраина во Иран, во северниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Семнан. Има вкупна површина од 96.816 км2.

Семнан
استان سمنان
Покраина
Семнан во рамките на Иран
Семнан во рамките на Иран
Координати: 35°34′37″N 53°23′43″E / 35.5769° СГШ; 53.3953° ИГД / 35.5769; 53.3953
Земја Иран
Админ. центарСемнан
Окрузи5
Површина
 • Вкупна97.491 км2 (37,641 ми2)
Население (2005)[1]
 • Вкупно589.512
 • Густина6,0/км2 (16/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски, семнански, сангсарски, мазендеран
Внатрешност на Султановата џамија
Сад за кавијар во Семнан

Во 1996 покраината имала околу 501.000 жители, а додека главниот град околу 119.778 жители. Вториот грд по големина Шахруд со 131.831 жител.

Администартивна поделба уреди

Семнан има вкупно 4 окрузи: Семнан, Дамган, Шахруд и Гармсар.

Карта Шахрестан Легенда Бакш Центар
 
Дамган D Централен Дамган
a Амир Абад
Гармсар G Централен Гармсар
a Арадан
e Ејванакеј
Семнан S Централен Семнан
m Мехдишахр
s Соркех
Шахруд Sh Централен Шахруд
bd Биарјманд
bm Мајами
m Бастам
Соседни покраини: E: Исфахан, G: Голестан, M: Мазендеран, NKh: Северен Хорасан, Q: Ком, RKh: Разави Хорасан, T: Техеран, Y: Јазд

Колеџи и универзитети уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски уреди