Јазд (персиски: استان یزد, Ostān-e Yazd) е покраина во Иран. Се наоѓа во центарот на земјата и глевен град е истоимениот Јазд.

Јазд
استان یزد
Покраина
Јазд во рамките на Иран
Јазд во рамките на Иран
Координати: 31°53′41″N 54°21′25″E / 31.8948° СГШ; 54.3570° ИГД / 31.8948; 54.3570
Земја Иран
Админ. центарЈазд
Окрузи10
Површина
 • Вкупна129.285 км2 (49,917 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно958.318
 • Густина7,4/км2 (19/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лето (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
бехдински (литургиски)
Зороастрианскиот храм во Јазд.
Поглед на главниот град Јазд.

Провинцијата има површина од 73.467 км2 и е една од поненаселените покраини во земјата. Поделена е на 10 окрузи: Мајбод, Мехреез, Тафт, Аркадан,Бехабад,Катам,Садог, Бафк, Абар Кух и Јазд.

Колеџи и универзитети

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди