Исфахан (покраина)

Исфахан (или Есфахан; персиски: استان اصفهان Ostān-e Esfahān) е покраина во Иран сместена во центарлниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Исфахан.

Исфахан
استان اصفهان
Покраина
Map of Isfahan Province.png
Исфахан во рамките на Иран
Исфахан во рамките на Иран
Координати: 32°39′28″ N; 51°40′09″ E / 32.6577° СГШ; 51.6692° ИГД / 32.6577; 51.6692Координати: 32°39′28″ N; 51°40′09″ E / 32.6577° СГШ; 51.6692° ИГД / 32.6577; 51.6692
Земја Иран
Админ. центарИсфахан
Окрузи22
Површина
 • Вкупна107.029 км2 (41,324 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно4.559.256
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазиципретежно персиски
во некои делови: лурски, кашкајски, грузиски, ерменски
Кашан е културен бисер на покраината. Ова е џамијата Agha Bozorg

ГеографијаУреди

Исфахан покрива вкупно 107.027 км2 и се граничи со Маркази, Ком и Семнан, на југ со Фарс, па со Кохкилуех и Бујер Ахмад и во помали делови со Јазд, Лорестан и Чахар Махал и Бахтијари. Има 4.559.256 жители.

 
Исфахан ги има најстарите џамии во Иран

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врскиУреди