Мазендеран

покраина во Иран

Мазендеран (персиски: اُستان مازندران, Ostān-e Māzandarān) е покраина во Иран. Главен град е Сари.

Мазендеран
اُستان مازندران
Покраина
Damavand in winter.jpg
Мазендеран во рамките на Иран
Мазендеран во рамките на Иран
Координати: 36°33′56″ N; 53°03′32″ E / 36.5656° СГШ; 53.0588° ИГД / 36.5656; 53.0588Координати: 36°33′56″ N; 53°03′32″ E / 36.5656° СГШ; 53.0588° ИГД / 36.5656; 53.0588
Земја Иран
Админ. центарСари
Окрузи16
Површина
 • Вкупна23.842 км2 (9,205 ми2)
Население (2010)[1][2]
 • Вкупно2.922.432
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицимазендерански (табарски)[3]
Persian[3]
Златниот пехар, стар неколку милениуми

НаселениеУреди

Според пописот од 1996, населението брои 2.602.008 жители, од кои 45,89% градско, а 54,1% селско.

Година 1956 1966 1976 1986 1996 2006 [2]
Вкупно население 835.000 1.250.000 1.596.000 2.275.000 2.602.000 2.920.657

Административна поделбаУреди

Покраината има површина од 23.701 км2.

Мазендеран е поделен на 15 окерузи (шахрестани) (и исто толку реони).

Мазендеран во книжевностаУреди

Регионот Мазендеран е спомнат почесто во персискиот еп „Шахнаме“, тој е на север од Иран и кој е најмногу населен од Дивови (демони, џинови). Легендарниот ирански шах Каи Кавус и како и иранскиот херој Ростам презеле подвиг да одат во Мазендеран за да се борат со демоните.

Познатиот стих од Шахнамех кога Зал ми кажува на Каи Кавус:

شنیدم یکی نو سخن بس گران ..........که شه دارد آهنگ مازندران

„Чув тревожни вести, дека кралот сака да оди во Мазендеран“

Колеџи и универзитетиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди