Координати: 29°37′N 52°32′E / 29.617° СГШ; 52.533° ИГД / 29.617; 52.533

Фарс (персиски: استان فارس Ostān-e Fārs) е покраина во Иран. Се наоѓа во јужниот дел на земјата и главен град е Шираз. Има површина од 122.400 км2. Во 1996, покраината имала 3,8 милиони жители, од кои 56,7% урбано, 41,0% рурално и 1,4% номадско население.

Фарс
استان فارس
Покраина
Фарс во рамките на Иран
Фарс во рамките на Иран
Земја Иран
Админ. центарШираз
Окрузи23
Површина
 • Вкупна122.608 км2 (47,339 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно4.569.292
 • Густина37/км2 (97/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
кашкајски
лурски
фарски дијалекти

ЕтмологијаУреди

Името Фарс води потекло од зборот Персијци (Персија) (староперсиски: Pārsa).

Администартивна поделбаУреди

Фарс е сместен на југот на земјата и се граничи со Бушер на запад, Хормозган на југ, Керман и Јазд на исток, Исфахан на север и Кохкилуех и Бујер Ахмад на северозапад. Според последната територијалната поделба на Фарс изгледала вака:

 
Карта на окрузите во Фарс
 1. Естахбан
 2. Абадех
 3. Еклид
 4. Бованат
 5. Јахрум
 6. Дараб
 7. Сепидан
 8. Шираз
 9. Фаса
 10. Фирузабад
 11. Саадат Шар
 12. Сарвестан
 13. Сафашахр
 14. Мор
 15. Казерун
 16. Лар
 17. Ламерд
 18. Марвдашт
 19. Мамасани
 20. Конџ
 21. Нејриз

ДемографијаУреди

Според географската положба и блискоста до Персиски Залив, Фарс има мешана етничка структура. Па така во Фарс има Турки, Семити, и Арјани кои се под влијание на иранската култура. Како и да е староседелци и главна етничка група се Кашкајците, Мамасаните, Лорците, Камсеите и Кокилуејците. Сите овие се ирански народи.

Фарс во поезијатаУреди

 
Рушевини на Персеполис
Фарс: Древната татковина на Персија.

روی گفتم که در جهان بنهم
گردم از قید بندگی آزاد

که نه بیرون پارس منزل هست
شام و روم و بصره و بغداد

"I said, turn your path to the greater world,
So I should be free of the chains of slavery.

But I found no place for me outside of Fars,
Not Levant, not Anatolia, not Basra, nor Baghdad."

Јас реков, смени го патот до поголем свет
За јас да бидам слободен од синџирите на ропството

Но јас не најдов место за мене надвор од Фарс
Ниту Левант, ниту Анадолија, ниту Басра, ниту Багдад

Хафез

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врскиУреди