Северен Хорасан

Северен Хорасан (персиски: استان خراسان شمالی, Ostān-e Khorāsān-e Shomālī) е покраина во Иран. Главен град е Боџнурд.

Северен Хорасан
استان خراسان شمالی
Покраина
Северен Хорасан во рамките на Иран
Северен Хорасан во рамките на Иран
Координати: 37°28′34″ N; 57°19′54″ E / 37.4761° N; 57.3317° E / 37.4761; 57.3317
Земја Иран
Админ. центарБоџнурд
Окрузи7
Површина
 • Вкупна28.434 км2 (10,978 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно811.572
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
курдски
туркменски
хорасански турски

Други поголеми окрузи се Ширван, Џаџарм, Манех и Самлаган, и Есфарајен.

Северен Хорасан е една од трите покраини формирани од со поделба на поранешната покраина Хорасан во 2004 г.

Етнички групиУреди

Најголеми етнички групи се Иранците, Хорасанците (Турки), Туркмените, Курдите и Татите.

КултураУреди

Иранската организација за заштита на културното наследство има список од 1.179 историски населени места и позначајни наоѓалишта кои се заштитени со закон во Северен Хорасан.

Колеџи и универзитетиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врскиУреди