Техеран (покраина)

Техеран (персиски: استان تهران Ostān-e Tehrān) е покраина во Иран. Има површина од 18.909 км2 и сместена е во северниот дел на централната Иранска Висорамнина.

Техеран
استان تهران
Покраина
Покраината Техеран во рамките на Иран
Покраината Техеран во рамките на Иран
Координати: 35°42′42″ N; 51°24′25″ E / 35.7117° СГШ; 51.4070° ИГД / 35.7117; 51.4070Координати: 35°42′42″ N; 51°24′25″ E / 35.7117° СГШ; 51.4070° ИГД / 35.7117; 51.4070
Земја Иран
Админ. центарТехеран
Окрузи13
Површина
 • Вкупна18,814 км2 (7,264 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно12,150,742
 • Густина0,65/км2 (1,7/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
Јавната библиотека и паркот Нараван

Покраината се граничи со Мазендеран на север, Ком на југ, Семнан на исток и Алборз на запад. Метрополата Техеран е воедно главен град на покраината. Има 13 окрузи, 43 општини и 1358 села.

Администартивна поделба уреди

 • Окрузи:
 1. Демавенд
 2. Есламшахр
 3. Фирузкух
 4. Караџ
 5. Назарабад
 6. Пакдашт
 7. Реј
 1. Робат Карим
 2. Савоџболаг
 3. Шахриар
 4. Шемиранат
 5. Техеран
 6. Варамин
 

Поврзано уреди

Наводи уреди

Галерија уреди

Надворешни врски уреди