Бушер (персиски: استان بوشهر, Ostān-e Būshehr) е покраина во Иран. Се наоѓа на југот од земјата и се со долг брег по Персискиот Залив. Главен град е истоимениот Бушер. Покраината има 6 окрузи:

  • Бушер
  • Генавех
  • Дашти
  • Дајлам
  • Канган и
  • Тангестан.
Бушер
استان بوشهر
Покраина
Бушерво рамките на Иран
Бушерво рамките на Иран
Координати: 28°55′06″N 50°50′18″E / 28.9184° СГШ; 50.8382° ИГД / 28.9184; 50.8382
Земја Иран
Админ. центарБушер
Окрузи10
Површина
 • Вкупна22.743 км2 (8,781 ми2)
Население (2005)[1]
 • Вкупно886.267
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лето (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
арапски

Во 2005 покраината имала 816.115 жители.

Брегот на Персискиот Залив во Бушер

Наводи

уреди
  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски

уреди

Координати: 29°00′N, 51°35′E