Бојмица

гратче во Гевгелиско, денес во Кукушкиот округ, Егејска Македонија

Бојмица (Αξιούπολη, Аксиуполи, до 1927 г. Μποέμιτσα, Боемица[2]) — гратче во Гевгелиско, Егејска Македонија, денес во општината Пајонија на Кукушкиот округ во Централна Македонија, Грција. Населението брои 2.897 жители (2011), од кои денес Македонците се малцинство, а голем дел се грчки доселеници.[3]

Бојмица
Αξιούπολη
Поглед на Бојмица
Поглед на Бојмица
Бојмица is located in Грција
Бојмица
Бојмица
Местоположба во областа
Бојмица is located in Пајонија (општина)
Бојмица
Местоположба на Бојмица во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 40°59.09′N 22°32.30′E / 40.98483° СГШ; 22.53833° ИГД / 40.98483; 22.53833Координати: 40°59.09′N 22°32.30′E / 40.98483° СГШ; 22.53833° ИГД / 40.98483; 22.53833
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаПајонија
Општ. единицаБојмица
Надм. вис.&1000000000000003900000039 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2,897
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.61400
Повик. бр.23430
Црквата „Пресв. Богородица Достојно ест“

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

ЗнаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μποέμιτσα -- Αξιούπολις
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 54–44.

Надворешни врскиУреди