Пајак (грчки: Πάικο, Пајко; стара облик: Πάϊακ) — планина во Егејска Македонија, денес во Грција.[3]

Пајак
Πάικο
Поглед на Пајак
Највисока точка
Надм. вис.1.660 м [1]
Друго имеΠάικο
Географија
Пајак на карта

Карта

МестоЕгејска Македонија, Грција
Матичен венецЦентрална Македонија

Планината се наоѓа во северниот централен дел на Егејска Македонија и низ неа минуваат општинските граници на Пајонија, (на исток), Меглен (на запад) и Постол на југ на областа Централна Македонија.

Највисок врв е Вртук (Φιδωτά или Βαρτούκι, 1.660 м), а други повисоки врвови се Поглед (Πογλέτι, 1.650 м), Вртопи (Βερτόπια, 1.490 м) и Гроб (Γκροπ, 1.458 м).

Во источното подножје на Пајак се градовите Гуменџе (Гумениса) и Бојмица (Аксиуполи), јужно - Ениџе Вардар (Јаница), а на западната страна Меглен (Моглена).

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2013-09-14.
  2. [1]
  3. „Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης“. Архивирано од изворникот на 2009-08-04. Посетено на 2021-08-14.

Надворешни врски уреди