Карасинанци или Кара Синан (на грчки: Πλάγια, Плагија, до 1928 година Καρασινάν, Карасинан) е село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со население од 304 луѓе (2001).[2]

Карасинанци
Πλάγια
Карасинанци is located in Грција
Карасинанци
Карасинанци
Местоположба во областа
Белен is located in Кукуш (општина)
Белен
Местоположба на Карасинанци во Општина Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°07′N 22°48′E / 41.117° СГШ; 22.800° ИГД / 41.117; 22.800Координати: 41°07′N 22°48′E / 41.117° СГШ; 22.800° ИГД / 41.117; 22.800
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Надм. вис.&10000000000000189000000189 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно304
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа на околу 12 километри северно од градот Бојмица (Аксиуполи).

ИсторијаУреди

Во Османската империјаУреди

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“, издадена во Константинопол во 1878 година и според статистиката, која го одразува машкото население од 1873, Смол е наведена како населба во казата Карашнан со 400 домаќинства, а од жителите 1496 се муслимани.[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („„Македония. Етнография и статистика““) во 1900 година Карасинанци е село во гевгелиската каза со 2000 жители Турци.[4]

Во ГрцијаУреди

Во 1913 година, после Втората балканска војна, селото припаѓа во Грција. После грчко-турската војна во 1922 година турското население се иселува во Турција и на негово место се населени Грци. Во 1928 година Карасинанци е чисто бегалско село со 190 семејства и 799 жители.[5]

НаводиУреди