Сехово

гевгелиско село во денешниот Кукушки округ, Грција

Сехово или Сеово (грчки: Ειδομένη, Идомени, до 1926 г. Σέχοβο, Сехово[2]) — гевгелиско село, кое денес територијално ѝ припаѓа на општината Пајонија на Кукушкиот округ во Егејска Македонија, Грција.

Сехово
Ειδομένη
Сехово is located in Грција
Сехово
Сехово
Местоположба во областа
Сехово во рамките на Пајонија (општина)
Сехово
Местоположба на Сехово во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°07.33′N 22°30.63′E / 41.12217° СГШ; 22.51050° ИГД / 41.12217; 22.51050Координати: 41°07.33′N 22°30.63′E / 41.12217° СГШ; 22.51050° ИГД / 41.12217; 22.51050
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаБојмица
Надм. вис.&1000000000000006500000065 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно154
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.61400
Рег. таб.KI
Мреж. местоidomeni.gr

Географија и местоположба Уреди

Сехово се наоѓа на границата со Република Македонија на 20 километри северно од реонскииот центар Бојмица (Аксиуполи). Во селото се наоѓа и железничкиот граничен премин од железничката линија на коридорот 10.

Историја Уреди

По Илинденското востание во 1904 година целото село преминува под раководството на Бугарската егзархија.

Сè до Втората балканска војна, Сехово се наоѓа во рамките на Отоманското Царство, а по неа е доделено на Грција. По извесен период, македонското население насилно е истерано, а на негово место се населени бегалци Маџири (христијанско население од Турција). По 1926 година селото е преименувано во „Идомени“ за да му се даде грчки карактер. Во 1928 година во Сехово се населени бегалци, 49 семејства, односно 173 луѓе.

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Во XIX век, Сехово е македонско село во областа Аврет Хисар на Отоманското Царство. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“, издадена во Цариград во 1878 година, Сехово (Sehovo) е опишано со 85 куќи и 394 жители Македонци, во тоа време попишани како Бугари.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) в 1900 година Сехово е село в Гевгелиската област 800 жители Македонци.

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σέχοβον - Ειδομένη

Надворешни врски Уреди