Месје 87

(Пренасочено од NGC 4486)

Месје 87 (M87, Девица A или NGC 4486) — елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 87
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E2/P
Привиден сјај
(видлив)
8,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,3' x 6,6'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 18 март 1781
Други ознаки M 87, UGC 7654, MCG 2-32-105, CGCG 70-139, Arp 152, VCC 1316, IRAS 12282+1240, 3C 274, Virgo A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Месје 87, Девица A и NGC 4486 се споменува и како M 87, UGC 7654, MCG 2-32-105, CGCG 70-139, Arp 152, VCC 1316, IRAS 12282+1240, 3C 274, Virgo A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор со пречник од 3,3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 87 е од видот E2/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,6, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,6, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] Месје 87 има привидни димензии од 8,3' х 6,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на Месје 87 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41361. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 877. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за Месје 87 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди


Координати:   &1000000000000001200000012ч &1000000000000003000000030м &1000000000000049400000049,4с, +&1000000000000001200000012° &1000000000000002300000023′ &1000000000000002800000028″