Денебола (β Leo / β Leonis / Бета Леонис) е втора по сјајност ѕвезда во соѕвездието Лав. Оваа ѕвезда е A-класа, и се наоѓа на околу 36 светлосни години од Земјата. Светлината ѝ е околу дванаесет пати посилна од онаа на нашето сонце. Има величина од 2,14. Денебола е променлива ѕвезда, што значи нејзината светлина варира многу малку во период од неколку часа.[2]

Денебола

Денебола е сместена на левиот врв од оваа карта на соѕвездието Лав..
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Leo
Ректасцензија 11ч 49м &1000000000003577600000003,5776с[1]
Деклинација +14° 34′ &1000000000001941700000019,417″[1]
Прив. величина (V) 2.14[1]
Особености
Спектрален тип A3 V[1]
U−B Боен показател +0.07[1]
B−V Боен показател +0.09[1]
Променлив тип δ Scuti type[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.2[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -499.02[1] млс/г
Дек.: -113.78[1] млс/г
Паралакса (π)90.16 ± 0.89[1] млс
Оддалеченост36,2 ± 0,4 сг
(11,1 ± 0,1 пс)
Апсолутна величина (MV)1.91
Податоци
Маса1.75[3] M
Полупречник1.728[3] R
Површ. грав. (log g)4.0[4]
Сјајност15[3] L
Температура8,500[4] K
Металичност[Fe/H] = 0.00[3]
Вртење> 120 km/s[4]
Старост1–3.8 × 108[3] години
Други ознаки

Денебола е сина ѕвезда во опашката на лавот. Во астролошката литература често се скратува името на оваа ѕвезда, но така доаѓа до забуна со ѕвездата Денеб.

Список уреди

Наводи уреди

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 „SIMBAD query result: V* bet Leo -- Variable Star of delta Sct type“. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2007-06-18.
  2. 2,0 2,1 Mkrtichian, D. E.; Yurkov, A. (5th-7th November 1997). „β Leo - Back to Delta Scuti Stars?“. Proceedings of the 20th Stellar Conference of the Czech and Slovak Astronomical Institutes. Brno, Czech Republic: Dordrecht, D. Reidel Publishing Co. стр. 172. ISBN 80-85882-08-6. Посетено на 2007-06-18. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Di Folco, E.; Thévenin, F.; Kervella, P.; Domiciano de Souza, A.; Coudé du Foresto, V.; Ségransan, D.; Morel, P. (2004). „VLTI near-IR interferometric observations of Vega-like stars“. Astronomy and Astrophysics. 426: 601–617. doi:10.1051/0004-6361:20047189. Посетено на 2007-06-18.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. 4,0 4,1 4,2 Acke, B.; Waelkens, C. (2004). „Chemical analysis of 24 dusty (pre-)main sequence stars“ (PDF). Astronomy and Astrophysics. 427: 1009–1017. doi:10.1051/0004-6361:20041460. Посетено на 2007-02-04.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. „Denebola“. Alcyone. Посетено на 2006-08-10.

Надворешни врски уреди