NGC 4374елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Месје 84
Поглед кон Месје 84
Поглед кон Месје 84
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,5' x 5,6'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 18 март 1781
Други ознаки M 84, UGC 7494, MCG 2-32-34, VCC 763, 3C 272.1, CGCG 70-58, IRAS 12224+1309, Markarian chain

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4374 се споменува и како M 84, UGC 7494, MCG 2-32-34, VCC 763, 3C 272.1, CGCG 70-58, IRAS 12224+1309, Markarian chain.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 18 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4374 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 4374 има привидни димензии од 6,5' х 5,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4374 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40455. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 879. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за Месје 84 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди