Здравко Точко

фудбалер

Здравко Точко (Охрид, 22 март 1943 - Скопје, 26 декември 2014) — истакнат македонски фудбалер и фудбалски судија, своевремено и младински репрезентативец на Југославија.

Здравко Точко
Роден 22 март 1943
Охрид, Царство Бугарија
Починал 26 декември 2014(2014-12-26) (возр. 71)
Скопје, Македонија
Занимање фудбалер и судија

Животопис

уреди

Точко е роден на 22 март 1943 година во Охрид. Кариерата ја започнал во ФК Охрид. Тој е поранешен младински репрезентативец на Југославија и поранешен фудбалер на Вардар, Победа Прилеп, Загреб од Загреб и Раднички од Ниш, член на претседателството на Фудбалскиот сојуз на Југославија, поранешен претседател на судискиот одбор при Фудбалскиот сојуз на Македонија и долгогодишен фудбалски судија во македонската лига и поранешната југословенска фудбалска лига. Починал во Скопје на 26 декември во Скопје.[1]

Наводи

уреди
  1. Почина познат македонски истакнат судија и фудбалер. Архивирано од изворникот на 2014-12-28. Посетено на 2015-02-13.