Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ — македонски театар, сместен во Велес, Македонија.

Историја

уреди

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ е основан во 1949 година. Театарот е наречен по македонскиот просветител Јордан Хаџи Константинов-Џинот, кој потекнува од Велес.

На 26 јуни 2014 година била пуштена во употреба новата зграда на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“. Изградбата на зградата, која зафаќа површина од 4.200 квадратни метри, траела шест години, а таа чинела 12 милиони евра.[1]

Организација и управа

уреди

Директор на театарот е глумецот Јордан Витанов, а уметнички директор е Васил Зафирчев.[2]

Претстави

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Велес доби нов театар“. Дневник. 27 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-06. Посетено на 30 јули 2014.
  2. 2,0 2,1 „Шестиот кат вечерва премиерно во Велес“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 14.