Србо Ивановски

Србо Ивановски (Штип, 1928 - Скопје, 12 март 2014) — македонски поет, раскажувач, романописец, драмски автор и писател за деца.

Србо Ивановски
Роден/а1928
Штип
Починат/а12 март 2014
Скопје
Занимањепоет, раскажувач, романописец, драмски автор, писател за деца
НационалностМакедонец

ЖивотописУреди

Србо Ивановски е роден во 1928 година во Штип. Дипломирал на групата Јужнословенска книжевност на Филозофскиот факултет во Скопје. Во литературата се јавува веднаш по Втората светска војна. Работел како уредник во Телевизија Скопје. Toj e член и поранешен претседател на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) од 1949 година, како и член на Македонскиот ПЕН центар.[1] Починал на 12 март 2014 година во Скопје[2].

ТворештвоУреди

Србо Ивановски е автор на поезија, раскази и романи за возрасни и за деца. Тој е претставник на втората македонска поетска генерација, а во современата македонска поезија се појавил во 1950 година. Негови поважни дела се:[3]

 • Лирика (поезија, 1950),
 • Желби и меѓи (поема, 1950),
 • Средби и разделби (поезија, 1953),
 • Бели крикови (поезија, 1956),
 • Маѓепсан патник (поезија, 1966),
 • Пена од планината (поезија, 1972),
 • Прстен на времето (поезија, 1993),
 • Горчлив корен (поезија, 1994),
 • Челуст на времето (поезија, 1996),
 • Близу до животот близу до смртта (поезија, 1998).
 • Жена на прозорецот (раскази, 1955),
 • Кога тетин Клименте шеташе над градот (раскази 1982),
 • Желките од рајската градина (раскази, 2009),
 • Осамени (роман, 1957),
 • Мартин Нуната (роман, 1979),
 • Леонида трча окрвавен (роман, 1980),
 • Додека го чекавме Андреја (роман, 1990),
 • Балада за исчезнатите (роман, 1994),
 • Неподобниот (роман, 1997).

Исто така, Ивановски е познат и како автор на текстот на познатата детска песна „Елко, елко“, создадена во 1952 или во 1954 година, на музика на композиторот Тодор Скаловски.[4]

НаградиУреди

За своите дела, Ивановски е добитник е наградите „Кочо Рацин“, „13 Ноември“ и „Стале Попов“. За поемата „Елена“, во 2006 година ја доби наградата „Григор Прличев“.[5] За целокупниот поетски опус, во 2008 година ја доби наградата „Книжевно жезло“, што ја доделува ДПМ.[6] Српското издание на неговата книга песни „Маѓепсан патник“ во 1976 година ја доби наградата „Бранко Миљковиќ“.[7]

НаводиУреди

 1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр.96 - 97.
 2. Почина писателот Србо Ивановски. Архивирано од изворникот на 2014-03-17. Посетено на 2014-03-13.
 3. Милка Котевска и Лидија Мирчевска, Повоените македонски писатели низ страниците на периодиката во НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола, НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола, Битола, 2010, стр. 66.
 4. „Елко, елко се роди во Радио Скопје“, Дневник, петок, 31 декември 2010.
 5. „Елена од Србо Ивановски - најдобра поема“, Време, бр. 621, 3 февруари 2006.
 6. „Книжевните жезла врачени на поетите Србо Ивановски и Љубов Голота“, Утрински весник, бр. 2723, 28 јуни 2008.[мртва врска]
 7. „Независни писатели на Македонија“. Архивирано од изворникот на 2010-11-07. Посетено на 2011-05-08.

Надворешни врскиУреди

Поезија од Србо Ивановски Архивирано на 28 октомври 2007 г. Поезија од Србо Ивановски[мртва врска]раскази од Србо Ивановски Архивирано на 8 декември 2008 г.