Перихан Ејупи-Туна

(Пренасочено од Перихан Ејупи - Туна)

Перихан Ејупи - Туна (родена на 20 март 1955 во Скопје – починала на 26 јуни 2014 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица од турска националност.

Перихан Ејупи - Туна
Роден 20 март 1955
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 26 јули 2014 (2014-07-26) (6 г.)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Народност Турчинка
Занимање глумица

ЖивотописУреди

Перихан Ејупи - Туна била член на Турската драма во Театарот на народностите во Скопје од 1972 година. Добитник е на наградата за високо актерско достигнување на фестивалот „Ристо Шишков“[1].

ФилмографијаУреди

Ејупи има настапувано во многу тетарски и телевизиски претстави: Коштана; Зона Замфирова; Каста Дива во истоимените дела, Софие („Угурсуз“); Ленче („Бегалка“); Клодија („Тетовирани души“); Гертруда („Крал Хамлет“); Регана („Крал Лир“); Настасја („Идиот“); Дона Елвира („Дон Жуан“); Хурмуз („Хурмуз и нејзините седум мажи“) „Женички“[2] и др.

НаводиУреди

  1. „ФЕСТИВАЛ НА РИСТО ШИШКОВ“. koktel.mk. Посетено на 2010-06-07.
  2. „ПРЕМИЕРА ВО ТУРСКИОТ ТЕАТАР За (не)обичните Женички“. Вечер. 3 јануари 2008. Посетено на 2010-06-07.

Надворешни врскиУреди