Црква „Св. Екатерина“ - Стенче

црква во селото Стенче
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Екатерина
Sv. Ekaterina - Stenče (3).jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Координати 41°52′25.6″N 21°00′28.1″E / 41.873778° СГШ; 21.007806° ИГД / 41.873778; 21.007806Координати: 41°52′25.6″N 21°00′28.1″E / 41.873778° СГШ; 21.007806° ИГД / 41.873778; 21.007806
Населено место Стенче
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Екатерина Александриска
Изградба 2013
Завршено 2014
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Екатерина — православна црква во тетовското село Стенче.[1] Таа претставува четврта и најнова црква во селото. Се наоѓа над самото село, на ридот Чука спроти Стенчевската тврдина. Изградбата била започната во 2013 година, кога на 19 мај истата година бил осветен камен-темелникот од страна на тогашниот митрополит Полошко-кумановски Кирил.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Поставен камен темелник на нова црква посветена на Света великомаченица Екатерина во месноста Чука кај Стенче

Шаблон:Цркви во Општина Брвеница