Википедија:Викисредба (13 мај 2019)

Викисредба XLVII

 

Скопје, 13 мај 2019

 
Викисредби
2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006

Се известуваат сите корисници на Википедија на македонски јазик дека на 13 мај 2019 година (понеделник), со почеток во 19:30 ч., во Менада во Скопје (карта) ќе се одржи викисредба за одбележување на постигнатиот успех со надминување на бројот од 100.000 статии. На викисредбата ќе има дружење, разговори на разни теми, а истата претставува одлична можност за запознавање со останатите википедијанци.

Потврдено присуствоУреди

 1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 13:32, 9 мај 2019 (CEST)
 2. За  (со задоцнување од 30 мин) --FlavrSavr (разговор) 13:39, 9 мај 2019 (CEST)
 3. За  (со задоцнување од 60 мин) --Иван Ж (Иван Ж (разговор) 15:19, 9 мај 2019 (CEST))
 4. За --Горан Петревски (разговор) 18:00, 9 мај 2019 (CEST)
 5. За --Ehrlich91 (разговор) 19:03, 9 мај 2019 (CEST)
 6. За --П. Неделковски 19:52, 10 мај 2019 (CEST)
 7. За --Инокентиј (разговор) 00:24, 11 мај 2019 (CEST)
 8. За --M4r51n (разговор) 11:27, 11 мај 2019 (CEST)
 9. За --Dandarmkd (разговор) 19:23, 11 мај 2019 (CEST)
 10. За --Марио Шаревски - Македонец (разговор) 09:26, 13 мај 2019 (CEST)

ДискусијаУреди

ПрисутниУреди

 1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 2. Ehrlich91 (разговор придонеси)
 3. Македонец (разговор придонеси)
 4. FlavrSavr (разговор придонеси)
 5. Misos (разговор придонеси)
 6. Ivica83 (разговор придонеси)
 7. ГП (разговор придонеси)
 8. P.Nedelkovski (разговор придонеси)
 9. M4r51n (разговор придонеси)
 10. Инокентиј (разговор придонеси)
 11. Dandarmkd (разговор придонеси)
 12. Иван Ж (разговор придонеси)
 13. Sikavica (разговор придонеси)
 14. Borisristovski (разговор придонеси)

ИзвештајУреди

Во Менада пристигнав околу 19:15, а на самиот влез го затекнав господинот Пеце. Започнавме краток разговор во врска со постигнатиот успех и потребата од подобрување на квалитетот на содржините, а притоа беше нагласено влошувањето на квалитетот со масовниот внес на автоматски преведени содржини од страна на голема група корисници од време на време. Кратко потоа ни се придружи професорот Горан со кого го продолживме разговорот, а по него започнаа да доаѓаат и останатите, така што со Иван и Мартин се собравме сите. Може слободно да се констатира дека ова беше најмасовната викисредба одржана досега.

Поради големиот број на присутни на средбата, забележително беше дека се отворија повеќе разговори. Сепак, во еден миг се решивме да започнеме со кружно претставување на учесниците со оглед на тоа што се работеше за група сочинета од корисници кои придонесувале во различни временски периоди. Претставувањето започна со најискусните, па така Цобе, Милош и Ивица ги воведоа останатите во почетоците на Википедија на македонски јазик, ниската активност во првите неколку години, присуството на статии напишани на бугарски јазик, како и склоноста на некои корисници да придонесуваат исклучиво во спорови на жешки теми. Понатаму, претставувањето продолжи со останатите, така што секој ја раскажа својата википедијанска приказна, поточно начинот на запознавање со проектот, првото уредување и мотивацијата да се продолжи со активноста. Откако сите завршивме со претставувањето, средбата продолжи со повеќе разговори на различни теми, меѓу кои јас делумно бев вклучен во разговорот на Никола и Марио за македонска кошарка, како и на Милош и Иван за животот во Холандија.

Средбата заврши со послужување на т.н. „торта на знаење“, која беше нарачана во чест на постигнатиот успех, а околу 22:00 присутните започнаа со заминување.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:40, 14 мај 2019 (CEST)

Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј