Википедија:Викисредба (2 октомври 2010)

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија, да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се известуваат корисниците и соработниците на Википедија дека следната средба ќе се одржи на 2 октомври 2010, со почеток во 17:00.

 • Место на одржување на средбата: Ресторан Крезмак, населба Острово, Скопје, близу ОУ Браќа Миладиновци.
 • Почеток на средбата: 17:00.
 • Крај на средбата: 20:00.

Присуството го потврдија уреди

 1.   --Kiril Simeonovski (разговор) 00:29, 27 септември 2010 (CEST)[одговори]
 2.   --brest (разговор) 02:44, 27 септември 2010 (CEST)[одговори]
 3.   --FlavrSavr (разговор) 14:45, 30 септември 2010 (CEST)[одговори]
 4.   -- Бојан имаш за кажување? 12:07, 1 октомври 2010 (CEST)[одговори]

Дискусија уреди

Присутни уреди

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

 1. Boyan (разговор придонеси)
 2. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 3. FlavrSavr (разговор придонеси)
 4. Brest (разговор придонеси)

Извештај од средбата уреди

На средбата пристигнав точно на време, а таму веќе беше Бојан, со кого започнав личен разговор за случувањата изминатиот месец. Поразговаравме и за случувањата н Википедија, но најмногу бевме сконцентрирани на Викимедја Македнија и учеството во неколку проекти во иднина, за кои подетално требаше да не запознае корисникот FlavrSavr, кој пристигна токму во моментите кога разговаравме на таа тема. Тој се вклучи во разговорот, но кратко потоа пристигна и четвртиот најавен присутен на средбата, Brest, со кого започнавме сериозно да разговараме за нашата улога во можните идни проекти.

Откако завршивме на оваа тема, брзо се приклучивме кон идејата за популаризација на Википедија на македонски јазик, но и Викимедја Македонија, по што заклучивме дека е потребно да се одржуваат страниците на друштвените мрежи, а добродојдена би била и соработка со факултетите. Во продолжение се зборуваше и за активноста на Википедијанците во Викимедија Македонија, како и за улогата на Вики средбите во донесувањето на клучни одлуки. Заклучивме дека многу работи може брзо и едноставно да се решат преку допишување со пораки на мејлинг листата, а не да се чека истите да се решаваат на Вики средба. Кога сите заедно станавме да си одиме беше околу 20 часот.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:41, 3 октомври 2010 (CEST)[одговори]

Следна вики-средба уреди

Следната Вики средба се закажува за 31 окотмври 2010 година. Местото и точното време на одржување ќе се утврдат дополнително.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:41, 3 октомври 2010 (CEST)[одговори]Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј