Википедија:Викисредба (31 октомври 2010)

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија, да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се известуваат корисниците и соработниците на Википедија дека следната средба ќе се одржи на 31 октомври 2010, со почеток во 19:00.

 • Место на одржување на средбата: Ресторан Крезмак, населба Острово, Скопје, близу ОУ Браќа Миладиновци.

Присуството го потврдија уреди

 1.   --Kiril Simeonovski (разговор) 21:50, 27 октомври 2010 (CEST)[одговори]
 2.   --brest (разговор) 21:53, 29 октомври 2010 (CEST)[одговори]
 3.   --Милош (разговор) 21:36, 30 октомври 2010 (CEST)[одговори]
 4.   --FlavrSavr (разговор) 21:37, 30 октомври 2010 (CEST)    но нема да можам повеќе од еден час да останам.[одговори]

Дискусија уреди

Времето на одржување на средбата се одложува од 17:00 во 19:00.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:24, 29 октомври 2010 (CEST)[одговори]

Присутни уреди

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

 1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 2. Misos (разговор придонеси)
 3. FlavrSavr (разговор придонеси)
 4. Brest (разговор придонеси)

Извештај од средбата уреди

На средбата се расправаше за:

 • Fundraising 2010, при што се заклучи да се земе учество во преведувањето на банерите (meta:Fundraising 2010/mk). Секој кој е заинтересиран да помогне околу преведувањето е добредојден.
 • Начини на соработка со други НВО-а од Македонија.
 • Измени на Статутот на Здружението согласно новиот закон.
 • Средување на мрежната страница на Здружението (mk.wikimedia.org).
 • Тековни работи.—Претходниот непотпишан коментар е додаден од Brest (разговорпридонеси) 31 октомври, 23:59

Следна вики-средба уреди

Наредната средба се предлага да се одржи на 28 ноември 2010 со почеток во 19.00 часот.—Претходниот непотпишан коментар е додаден од Brest (разговорпридонеси) 31 октомври, 23:59Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј