Википедија:Викисредба (24 јули 2012)

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се известуваат корисниците на Википедија на македонски јазик дека следната Вики-средба ќе се одржи на 24 јули 2012 во просториите на хаклабот КИКА (google maps) во Скопје, со почеток во 19:30. Поканети се сите заинтересирани да присуствуваат.

Присуството го потврдија

уреди
  1.   --Kiril Simeonovski (разговор) 09:24, 23 јули 2012 (CEST)[одговори]
  2.   --FlavrSavr (разговор) 12:10, 24 јули 2012 (CEST)[одговори]
  3.   --brest (разговор) 13:26, 24 јули 2012 (CEST)[одговори]

Дискусија

уреди

Чекаме извештај ние што неможеме да дојдеме :) M4r51n (разговор) 20:06, 24 јули 2012 (CEST)[одговори]

Може да учествувате on-line следејќи го овој линк http://etherpad.wikimedia.org/WMMK20120724 --brest (разговор) 20:23, 24 јули 2012 (CEST)[одговори]

Состанокот започна во 19.30 часот, заврши во 21.00 часот.

Присутни

уреди

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

  1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
  2. Brest (разговор придонеси)
  3. FlavrSavr (разговор придонеси)

Дневен ред

уреди
  1. Микросам академија - Прилеп, Извештај од предавањето. Контакт со Микросам, за две обуки, една уредувачка и една за бот, во текот на месец август 2012 година.
  2. Блог пост за официјалниот блог на WMF, http://blog.wikimedia.org/, во врска со проектите на Викимедија Македонија.
  3. Обука на волонтерка во Метаморфозис. Договорено е да се одржува обуката во терминот кога ќе се користи Хаклаб КИКА. Слободан ќе контактира со Метаморфозис.
  4. Исплата на ангажираните во проектот wiki.mk. Потребно е да се подготват Извештаите и Слободан да ги достави до ИО на ВММК. Оставено е оваа работа да се заврши на некоја од наредните вики средба/состаноци.Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј