Шаблони, нови кориснициУреди

FYI. Покрај на страницата за разговори на секој нов корисник што вообичаено се додава шаблонот {{добредојде}}, порано додававме и шаблон {{Нов корисник}} на нивната корисничка страница. --brest (разговор) 15:02, 6 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

Знам дека се додаваше на корисничките страни но гледам дека никој не го ставаше тоа па.. :) ќе го имам во предвид тоа од сега... иначе во понеделник ќе ја направам презентацијата со користените фајлови од факултети Поздрав! --M4r51n (разговор) 20:13, 6 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

Се бараат доброволциУреди

Дали го виде ова на селска чешма. Ако си од некој од овие градови можеби ќе те интересира?--brest (разговор) 20:29, 6 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

Одобрувањето за членство на листите понекогаш знае да потрае. Затоа, за комуникација постојат и други опции.--brest (разговор) 20:49, 6 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

БлагодарамУреди

Ти благодарам за наградата. --Ehrlich91 (разговор) 22:56, 19 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

ЈакутијаУреди

Не е проблем, сеа само да кажеш дали ќе ги поправаш сите категории за реки во Русија според федерален субјект, реон, крај или област или да ја земам јас оваа работа--Тиверополник (разговор) 22:33, 25 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

Волградска област по мене е поправилно. Започни ако сакаш да помогнам пиши ми. И не само за реките во Русија, ги разгледував твоите први придонеси на Википедија и поголемиот дел од нив (главно за реките) се категоризирани само како реки во... (држава)--Тиверополник (разговор) 20:23, 27 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]
Како што реков тие статиите што се во категоријата реки во Русија ќе ги поправам само се прашував дали треба на пример Волгоградската или Волгоградска и за другите ... ќе ги пишувам без -та.. Поздрав! --M4r51n (разговор) 21:11, 27 февруари 2013 (CET)Одговори[одговори]

НУМС наградиУреди

Викимедија Украина обезбеди награди за највредните учесници во проектот „Википедија:Недела на македонско-украинска соработка“. Сите уредувачи се потенцијални добитници на наградата. Наградите ќе ги додели Викимедија Македонија во име на Викимедија Украина. Доделувањето ќе биде направено на некоја од наредните вики-средби откако ќе се направи изборот. За оние кои нема да може да учествуваат на вики-средбата, наградите ќе бидат испратени по пошта на нивната адреса. Секој може да номинира учесник за кој смета дека треба да добие награда, или самиот да се номинира. Секој може да учествува во изборот на највредни уредувачи. Ранг листата ќе биде направена врз основа на добиените гласови.--brest (разговор) 17:34, 6 март 2013 (CET)Одговори[одговори]

ШаблонУреди

Истиот го има и на македонскава Википедија, види Шаблон:Infobox settlement. Позз--Никола Стоіаноски 20:58, 6 март 2013 (CET)Одговори[одговори]

Известување за превод: Fundraising 2012/Translation/Thank you letterУреди

Здраво M4r51n,

Го добивате ова известување бидејќи се пријавивте за преведувач на Meta на македонски. Новата страница Fundraising 2012/Translation/Thank you letter чека на преведување. Ве молиме, преведете ја тука:

Приоритетот на оваа страница е висок. Крајниот рок за преведување на оваа страница е 2013-03-30.

The thank you letter has been had minor formatting changes and some changes to the text however the work is only minor and shouldn't :) Thank you again


Вашата помош многу ни значи. Благодарение на преведувачите како вас, Meta функционира како вистинска повеќејазична заедница.

Ви благодариме!

Преводните усогласувачи на Meta‎, 03:28, 14 март 2013 (CET)

Известување за превод: Fundraising 2012/Translation/Thank you letterУреди

Здраво M4r51n,

Го добивате ова известување бидејќи се пријавивте за преведувач на Meta на македонски. Новата страница Fundraising 2012/Translation/Thank you letter чека на преведување. Ве молиме, преведете ја тука:

Приоритетот на оваа страница е висок. Крајниот рок за преведување на оваа страница е 2013-03-28.

Minor update to this translation with some changes in formatting. Should be fairly minor changes needed. Thanks guys :)


Вашата помош многу ни значи. Благодарение на преведувачите како вас, Meta функционира како вистинска повеќејазична заедница.

Ви благодариме!

Преводните усогласувачи на Meta‎, 03:32, 14 март 2013 (CET)

Известување за превод: Wikimedia Highlights, February 2013Уреди

Здраво M4r51n,

Го добивате ова известување бидејќи се пријавивте за преведувач на Meta на македонски. Новата страница Wikimedia Highlights, February 2013 чека на преведување. Ве молиме, преведете ја тука:

Приоритетот на оваа страница е среден.


Please consider helping non-English-language Wikimedia communities to stay updated about the most important Wikimedia Foundation activities, MediaWiki development work and other international Wikimedia news from last month. Completed translations will be announced on Facebook, Twitter, Identi.ca and project village pumps. If you have questions about the translation notifications system, you can ask them at [1]. You can manage your subscription at [2].


Вашата помош многу ни значи. Благодарение на преведувачите како вас, Meta функционира како вистинска повеќејазична заедница.

Ви благодариме!

Преводните усогласувачи на Meta‎, 05:26, 14 март 2013 (CET)

НаводиУреди

Здраво, погледни овде за начинот на цитирање. Кога уредуваш некој документ горе десно имаш опција (копче) ЦИТ односно цитирање извор а кога ќе го притиснеш ти излегува мрежна страница, весник.... и овде бираш од каде ти е изворот по кое ги пополнуваш сите познати извори. Доколку не ти е повторно јасно пиши ми, но ппотребно е само да го најдеш опцијата ЦИТ--Тиверополник (разговор) 14:07, 18 март 2013 (CET)Одговори[одговори]

Погледни ја мојата последна промена и пиши ми ако не е нешто јасно. Значи најпрвин додавам цитираниот извор со негово име, а кога го употребувам истиот извор го вметнувам само името на изворот.--Тиверополник (разговор) 14:44, 18 март 2013 (CET)Одговори[одговори]
Значи кога уредуваш статија, горе до опциите за здебелен текст, закосен текст.... последно со копче ЦИТ или вметни навод, кога го отвараш таму излегува опција за мрежна страна, весник, книга.... и одбираш на пример мрежна страна и дава УРЛ страница, Наслов и.т.н.... Ако на овој начин ти е тешко, можеш и рачно нормално. Поздрав--Тиверополник (разговор) 14:53, 18 март 2013 (CET)Одговори[одговори]

А. ПетрескиУреди

Добра вечер Мартин. Ако имаш информација кој бил градоначалник на Охрид пред Александар Петрески, те молам допиши го во неговата инфокутија. На интернет нема ама баш ништо за локалните избори 2001. Поздрав и лека ноќ.--Вик Ретлхед (разговор) 23:38, 24 март 2013 (CET)Одговори[одговори]

Известување за превод: FDC portal/CentralNotice2013-2Уреди

Здраво M4r51n,

Го добивате ова известување бидејќи се пријавивте за преведувач на Meta на македонски. Новата страница FDC portal/CentralNotice2013-2 чека на преведување. Ве молиме, преведете ја тука:

Приоритетот на оваа страница е висок.


These banners are for a "last call" inviting logged-in editors on all projects to participate in the current public review phase (until March 31) about funding requests by 4 Wikimedia organizations, for around 1.3 million US dollars of donation money. (Questions about the translation notification system can be asked at [3], and you can manage your subscription at [4].)


Вашата помош многу ни значи. Благодарение на преведувачите како вас, Meta функционира како вистинска повеќејазична заедница.

Ви благодариме!

Преводните усогласувачи на Meta‎, 14:45, 27 март 2013 (CET)

Известување за превод: Turning off outdated skinsУреди

Здраво M4r51n,

Го добивате ова известување бидејќи се пријавивте за преведувач на Meta на македонски. Новата страница Turning off outdated skins чека на преведување. Ве молиме, преведете ја тука:

Приоритетот на оваа страница е висок. Крајниот рок за преведување на оваа страница е 2013-04-12.

Please translate to help inform non-English-language users about some important changes that will affect some users across all of our wikis. If you have questions about the translation notifications system, you can ask them at [5]. You can manage your subscription at [6].


Вашата помош многу ни значи. Благодарение на преведувачите како вас, Meta функционира како вистинска повеќејазична заедница.

Ви благодариме!

Преводните усогласувачи на Meta‎, 20:15, 28 март 2013 (CET)

ЗдравоУреди

Ве молам да ми помогнете т.е обајасните за подигање на шаблони ? Ви благодарам!!!

Education ProgramУреди

Ти додадов некои права со кои можеш да ги разгледаш новите функционалности на софтверот во врска со едукативните програми. Можеби ќе те интересира. Поздрав. --brest (разговор) 00:41, 15 мај 2013 (CEST)Одговори[одговори]

ЗдравоУреди

Здраво. Дали сте администратор? Ве молиме дискутирајте пред да се избрише уредувања. Kalanapas (разговор) 21:27, 29 јуни 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Се согласувам со процентот и јас сум сигурен дека процентот на Македонци е дури и повисока. Но овој напис е за Македонија (регион), зошто само македонско население? Kalanapas (разговор) 01:38, 1 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]

АдминистраторУреди

Честито! Ти си најновиот администратор на Википедија на македонскит јазик. Користи ги разумно алатките за да се избегне несаканото :) Се најдобро!--Никола Стоіаноски 18:33, 17 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Ти благодарам :) --M4r51n (разговор) 18:59, 17 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]
Честитки и од мене!--Kiril Simeonovski (разговор) 02:56, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]
Благодарам, Кирил :) --M4r51n (разговор) 03:30, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]
Најсрдечни честитки, Мартин. Се надевам на богата и плодородна соработка! --Б. Јанкулоски (разговор) 06:29, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]
Благодарам Бојан :) --M4r51n (разговор) 12:46, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]
Čestitke od mene takođe. --Kolega2357 (разговор) 13:04, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]
Благодарам Kolega2357! :) --M4r51n (разговор) 13:08, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Корисник:Kolega2357/Gadget-BrzoBrisanje.jsУреди

Jel možeš ovo da prevedeš na makedonski veoma bi koristilo ostali korisicima? Pozdrav! --Kolega2357 (разговор) 13:12, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Корисник:M4r51n/Gadget-БрзоБришење.jsУреди

Dobro si ovo preveo svaka čast. Premestićeš ovo na МедијаВики:Gadget-БрзоБришење.js .--Kolega2357 (разговор) 13:42, 18 јули 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Конкурс за фотографијаУреди

Здраво Мартин, дали ќе сакаш да пишеш свое мислење (ти се чини корисно или не) околу конкурсот за фотографија на споменици во Македонија. На селска чешма ја отворив темата - линк. Поздрав --Виолетова (разговор) 14:18, 2 август 2013 (CEST)Одговори[одговори]

ElementalУреди

Vaše nedavno uređivanje članka Elemental na hrvatskoj wikipediji je ispravno. Uz pozdrave zahvaljujem na vašem doprinosu.

Your recent changes on the article Elemental on croatian wikipedija is correct. With regards I thank you for your contribution. 188.129.125.189 (разговор) 17:51, 4 август 2013 (CEST), Ivica VlahovićОдговори[одговори]

НавигацијаУреди

Ќе може ли да ми кажете како да си направам навигација на мојата корисничка сметка ( https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Blagojcedisoski )Поздрав! --Благојче 12:27, 22 септември 2013 (CEST)Одговори[одговори]

ВраћачУреди

Добио си статус враћача на ср.вики. Извини што си чекао. П.С. Можеш и да пишеш на страницама за разговор и на македонском. Ваљда ћемо те разумети. -- Bojan  Razgovor  14:03, 6 октомври 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Dobio si status Autopatrolera na sr wiki. --Kolega2357 (разговор) 13:07, 27 ноември 2013 (CET)Одговори[одговори]

Гунила БергстромУреди

Здраво! Јас виоов дда е избришана статијата од Гунила Бергстром како јас да ја отворам. Зошто то?

МартаУреди

Здраво Мартин, знам дека се работи за училиштен проект и дека најверојатно статијата ја започнала ваша професорка, но едноставно тоа не личеше на ништо, а причините поради кои ја избришав ги напишав на страницата за разговор на корисникот. И јас спроведувам проект на мојот факултет, но уште од самиот почеток напоменав како се пишува некоја статија.--Ehrlich91 (разговор) 20:44, 12 декември 2013 (CET)Одговори[одговори]

Со оглед на тоа дека гледам дека ти веќе си ја возобновил статијата, така да слободно уредувај ја. Јас ваква статија не гледам ниедна причина да ја задржам, па камоли да ја уредувам.--Ehrlich91 (разговор) 21:00, 12 декември 2013 (CET)Одговори[одговори]

Наградени сте!Уреди

  Општа награда
НАЈДОБАР Ив8 (разговор) 14:44, 25 февруари 2014 (CET)Одговори[одговори]

TrasnalateУреди

Hello. I want you, if you have time, to translate the introductory paragraphs of en:Nea Salamis Famagusta FC and create the article in your wiki. Xaris333 (разговор) 04:06, 13 август 2014 (CEST)Одговори[одговори]

Many thanks!! Xaris333 (разговор) 23:24, 14 август 2014 (CEST)Одговори[одговори]

Уредувачки маратонУреди

Здраво, со задоволство Ве повикуваме на првиот уредувачки маратон организиран на тема „Земјите на Олимписките игри“ од страна на здружението „Споделено знаење“ составено од Википедијанци и насочено кон развивање на Википедија на македонски јазик. Маратонот ќе се одржи на 6 декември 2014 година (сабота) во интернет-кафулето „Хазард“ (види карта) со почеток од 13:00 часот, кој е предвидено да трае околу три часа. Повелете на дружба со останатите Википедијанци и заедничко уредување статии и збогатување на нашата Википедија. Поздрав--Ehrlich91 (разговор) 17:45, 30 ноември 2014 (CET)Одговори[одговори]

СИЕ Пролет 2016Уреди

Здраво, веќе неколку недели трае меѓународниот натпревар „СИЕ Пролет 2016“, во кој земјите од Средна и Источна Европа пишуваат едни за други. Доколку сакаш да се вклучиш во овој интересен натпревар, впиши го твоето корисничко име во списокот и можеш да одбереш една од многуте статии во издвоените списоци по земја. Натпреварот трае до 31 мај, а за првите тројца ќе бидат обезбедени материјали/книги/енциклопедии. Доколку имате некои прашања, контактирајте го корисникот Ehrlich91. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:05, 25 април 2016 (CEST)Одговори[одговори]

ПознањУреди

Здраво M4r51n, како си? Сакам да те прашам дали ќе ја допишуваш статијата за Познањ, бидејќи во план ми беше да ја правам јас. Поздрав--Тиверополник 13:57, 10 октомври 2016 (CEST)

Ок фала, поздрав

User:EGalvez (WMF)/Sandbox/MassMessageTestУреди

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey (revised heading)Уреди

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia surveyУреди

(Sorry to write in English)

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“Уреди

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата ВикипедијаУреди

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)Одговори[одговори]

How we will see unregistered usersУреди

Hi!

You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.

When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.

Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin will still be able to access the IP. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on better tools to help.

If you have not seen it before, you can read more on Meta. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can subscribe to the weekly technical newsletter.

We have two suggested ways this identity could work. We would appreciate your feedback on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can let us know on the talk page. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.

Thank you. /Johan (WMF)

19:18, 4 јануари 2022 (CET)

  1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.
  3. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  4. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.