Википедија:Викисредба (31 јули 2012)

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се известуваат корисниците на Википедија на македонски јазик дека следната Вики-средба ќе се одржи на 31 јули 2012 во просториите на хаклабот КИКА (google maps) во Скопје, со почеток во 19:30. Поканети се сите заинтересирани да присуствуваат.

Присуството го потврдија уреди

  1.    Со оглед на тоа дека Кирил е на одмор, Димче се подготвува, а нема други заинтересирани присутни (волонтерката од Метаморфозис не ме контактираше), оваа средба веројатно е поумно да се одложи за следниот вторник. Доколку некој се пријави, јас ќе дојдам во КИКА, но ќе седам до отприлика 20 - 20.15 часот. --FlavrSavr (разговор) 12:54, 31 јули 2012 (CEST)[одговори]
Јас можам да дојдам. Наместо да чекаш да те контактираат пробај ти да ги контактираш. --brest (разговор) 13:49, 31 јули 2012 (CEST)[одговори]
  1.    --brest (разговор) 13:49, 31 јули 2012 (CEST)[одговори]

Не може да присуствуваат уреди

  1.    За жал нема да можам да присуствувам ан средбата, а не сум сигурен ниту ни за следниот вторник.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:56, 31 јули 2012 (CEST)[одговори]

Дискусија уреди

  Мирц каналот не е активен така да....  :/M4r51n (разговор) 18:31, 31 јули 2012 (CEST)[одговори]

Каналот е активен. Можеби кога вие сте биле немало никој присутен.--brest (разговор) 19:14, 31 јули 2012 (CEST)[одговори]

Присутни уреди

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

  1. Brest (разговор придонеси)
  2. FlavrSavr (разговор придонеси)

Извештај од средбата уреди

Средбата започна во вообичаеното време. Неврзани разговори со дечките од слободен софтвер.Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј