Википедија:Викисредба (25 март 2013)

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Поканети се сите заинтересирани да присуствуваат на Вики-средбата:

  • Датум: 25 март 2013 година (понеделник)
  • Време: 18.00 ч
  • Место: EveryDay, Скопје (карта).

Потврдено присуство уреди

  1. --brest (разговор) 07:55, 21 март 2013 (CET)[одговори]
  2. --Вик Ретлхед (разговор) 15:49, 22 март 2013 (CET)[одговори]
  3. --Kiril Simeonovski (разговор) 20:06, 22 март 2013 (CET)   Јас сум на полагање од 17 часот, така што ќе дојдам со некое задоцнување од околку еден час.[одговори]

Не можат да присуствуваат уреди

  1. --Ehrlich91 (разговор) 14:31, 24 март 2013 (CET)    За жал поради недостиг на време, особено утре, се спремам за колоквиум, плус ми почнуваат предавањата, најверојатно нема да можам да дојдам. Се гледаме следен пат[одговори]

Дискусија уреди

Извештај од средбата уреди

Средбата започна во предвиденото време. На средбата присуствуваа Вик Ретлхед, brest, со задоцнување од нешто повеќе од час и половина на пристигнаа и Kiril Simeonovski и Игор Саздовски, постдипломец на Економскиот факултет, првиот индивидуалец од Македонија кој добил грант од фондацијата Викимедија, за повеќе информации види meta.wikimedia.org.--brest (разговор) 07:57, 26 март 2013 (CET)[одговори]

На учесниците во проектот НУМС - Недела на украинско-македонска соработка, беа доделени награди кои ги обезбеди Викимедија Украина за секој учесник во проектот, за повеќе информации види Википедија:Недела на македонско-украинска соработка#Награди. --brest (разговор) 07:57, 26 март 2013 (CET)[одговори]Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј